Rotary klubi poleti zaključujejo poslovna leta. Klub Zagorje Kum je rotarijsko leto 2025/2026 sklenil z bogato paleto humanitarnih, mladinskih in okoljskih projektov, ki so znova potrdili vlogo kluba kot enega najbolj dejavnih povezovalcev v zasavski in širši regiji. Leto je zaznamovalo tako nadaljevanje uveljavljenih mednarodnih projektov kot tudi vrsta dogodkov, ki so okrepili vezi s pobratenimi klubi, lokalno skupnostjo in partnerskimi organizacijami.
Osrednji projekt kluba je že vrsto let mednarodni Tabor Mojca. Lansko leto so organizirali že trinajstega. Tabor je povezal otroke iz Bosne in Hercegovine, Srbije in Slovenije. V devetdnevnem programu je sodelovalo 21 otrok, ki so skozi skupne aktivnosti spoznavali različne kulture ter krepili vrednote prijateljstva in medsebojnega spoštovanja. Tabor ostaja eden najlepših primerov, kako lahko rotarijstvo z mednarodnim sodelovanjem mladim odpira nova obzorja in gradi mostove med narodi.
Veliko aktivnosti v zadnjih letih je v klubu tudi na področju okoljevarstva. V letu 2025 je klub uspešno zaključil projekt Vodni agenti širše regije Zasavja. Sodelovalo je 21 osnovnih in 1 srednja šola, 49 učiteljev in več kot 3000 učencev, ki so se skozi projekt seznanjali z odgovornim ravnanjem z vodo. Klub je že nekaj let tudi ambasador projekta EndPlasticSoup za države Balkana, s čimer dokazuje, da lahko tudi manjši klub s predanim delom pomembno prispeva k uresničevanju globalnih okoljskih ciljev Rotary International.
Klub med drugimi sodeluje z Rotary klubom Doboj ter povezuje osnovno šolo dr. Slavka Gruma z osnovno šolo Vuka Stefanovića Karadžića Doboj. V sklopu projekta gre za izmenjavo znanja in izkušenj na področju dela z otroci s posebnimi potrebami.



Tradicionalno so tudi letos osebno obdarili 75 učencev Osnovne šole Slavka Gruma in 32 stanovalcev bivalnih enot VDC Zagorje. Klub posebej poudarja pomen osebnega stika – darila so člani pripravili in izročili sami, saj verjamejo, da je iskrena pozornost pogosto največje darilo. Klub vsako leto prav tako podpira akcijo Manj svečk za manj grobov.
Poleg omenjenih projektov je klub obiskalo tudi nekaj različnih gostov, prav tako pa so se tudi letos srečali s pobratenimi društvi. Zagorjani so gostili guvernerja Distrikta 1912 2025/26 Matjaža Novaka, pripravili so dan odprtih vrat z gostom dr. Ernestom Petričem, srečali so se s predsednikom Državnega sveta Markom Lotričem ter obiskali podjetja ETI skupaj s prijateljskim klubom Rotary klubom Kranj. RK Zagorje Kum je letos organiziral tudi tradicionalno srečanje pobratenih klubov v Moravskih Toplicah in obiskal številne dobrodelne dogodke ostalih Rotary klubov v Sloveniji.
Ob koncu rotarijskega leta v mesecu juniju, ko vodstvo kluba že drugič prevzema Silvo Strmljan, pa je klub v zadnjih dneh priprav za že štirinajsti Tabor Mojca, ki se ga bodo udeležili otroci z vseh zasavskih šol od Radeč do Litije ter otroci iz pobratenih klubov iz Brčkega, Doboja in Zrenjanina.
Foto: RK Zagorje Kum
