Zdravstveni domovi iz Trbovelj, Zagorja in Hrastnika so po navedbah Splošne bolnišnice Trbovlje prekinili sodelovanje z bolnišnico, ki je za področje zasavskih občin zagotavljala urgentno službo.
Zaradi odločitve in zdajšnjega stanja se spreminja več stvari za uporabnike oziroma paciente. »Vsak pacient mora pred prihodom na urgenco najprej do svojega zdravnika. Ta na podlagi ugotovitev o zdravstvenem stanju izda napotnico za urgenco,« pravi direktor SB Trbovlje Metod Kurent. A takšna procedura naj bi bila tudi že doslej. Direktor sicer zagotavlja, da bodo nemoteno potekale stvari na urgenci tudi za paciente brez napotnice osebnega zdravnika. »Tak pacient bo prav tako obravnavan po triažnem sistemu, vendar bo v primeru stanja, ki ne bo kritično, napoten nazaj v svoj matični zdravstveni dom,« doda.
V Trbovljah le sprememba lokacije
»Pravzaprav je ZD Trbovlje edini v Zasavju, ki ves čas sodeluje z UC Trbovlje, medtem, ko sosednji ZD UC razumejo kot prostor za odlaganje pacientov. ZD Trbovlje še vedno zagotavlja vozilo za prevoz nujnih transportov in vsak tretji dan tudi spremstvo zdravnika za paciente, ki potrebujejo zdravniško spremstvo, ni pa njihovo stanje tako kritično, da bi potrebovali spremstvo specialista sekundarnega nivoja. Pri tem spremstvu nihče od sosednjih ZD ni bil in še vedno ni pripravljen sodelovati,« pravi direktor ZD Trbovlje Denis Tomše in dodaja, da je edina sprememba to, da ZD Trbovlje od 20. junija dalje svojo dežurno službo izvaja preseljeno v prostorih ZD in ne v SB Trbovlje kot prej. Takšna ureditev bo trajala toliko časa, dokler se ne spremeni organizacija NMP v Zasavju.
V Zagorju za paciente kot doslej
Zdravstveni dom Zagorje od novembra 2017 izvaja ločeno urgentno službo od rednega dela. 24 ur na dan, 7 dni v tednu je za nujne primere na voljo ekipa, v kateri so dežurni zdravnik, diplomirani zdravstvenik in zdravstveni reševalec. O razhodu s SB Trbovlje pravijo, da je bolnišnica konec letošnjega aprila želela doseči, da bi dežurne ekipe vseh treh zdravstvenih domov, po razporedu med izvajanjem dežurne službe na svojem terenu, izvajale še medbolnišnične prevoze oziroma prevoze hospitaliziranih pacientov v Splošni bolnišnici Trbovlje v druge bolnišnice. »S projektom smo se v začetku strinjali, vendar je bila naša dežurna ekipa zaradi teh prevozov odsotna tudi do 9 ur dnevno in v tem času torej ni bila na voljo občanom Zagorja. Pred tem nismo izvajali prevozov — premestitev za Splošno bolnišnico Trbovlje. Naše sodelovanje s Splošno bolnišnico Trbovlje torej ostaja enako kot pred letošnjim 1. majem, ko je za 3 tedne stekel zgoraj omenjeni projekt. Za paciente bo z naše strani še naprej poskrbljeno, kot je bilo do sedaj. Moramo pa povedatì, da se 2/3 koncesionarjev noče vključevati v dežurno službo, zato so naši zdravniki toliko bolj obremenjeni v cilju zagotavljati neprekinjeno zdravstveno varstvo v občini Zagorje,« pojasnjuje strokovna vodja v ZD Zagorje Urška Medved.
NMP dolžnost države
Zaradi nestrinjanj med zdravstvenimi lokalnimi domovi in bolnišnico so imeli tudi sestanek, ki so se ga udeležili tudi z zdravstvenega ministrstva. Med drugim je bilo sklenjeno, da urgentni center kadrovsko pokriva ZD Trbovlje in da zasavski ZD izvajajo prevoze med bolnišnicami v času dežurne službe do jeseni, natančneje oktobra. Po tem pa računajo, da bo že vzpostavljena in zagnana nova organizacija urgence in dežurstev. Ta je po ocenah stroke v Zasavju nujna že več let, vendar jo doslej še niso realizirali. Ureditev nujne medicinske pomoči in dežurne službe je sicer nujna na nivoju države.
Foto: ČZ
