V Zagorju že osmič pohod po rudarski pohodni in učni poti

Rudarsko muzejsko in etnološko društvo SREČNO ZAGORJE je tudi letos pripravilo učno pohodno pot. Tokrat je zaradi slabega vremena bila organizirana teden dni kasneje, kot običajno.
Iz Evroparka so se pohodniki, tokrat oblečeni v svetlo modre majice z napisom in grbom društva ter izrisano traso pohoda, po nastopu Viktorja Kotarja, organizacijskih napotkih predsednika Francija Brinovca in pozdravu direktorja občinske uprave Borivoja Grdena podali na pot ob obeh ribnikih proti jami Orlek. Na pohodu je bil tudi član Ivan Omahen, ki je v tej jami kar nekaj let tudi delal.                               

Pot naprej poteka čez potok Kotredeščica, mimo novega športnega igrišča in vrta tete Johance do vzletišča Ruardi, nato pa sledi spust mimo Graščine, skladišča razstreliva in čez cesto do vhodov v jamo Podstrana. Od tam se nadaljuje proti rudarskemu naselju Okrogarjeva kolonija in skozi prvo vrsto te po cesti proti Viljeminiju, kjer se obrne navzdol proti Kisovcu, mimo nogometnega igrišča do Naselja na Šahtu. Tam so ob eni od redkih ohranjenih krušnih peči iz tistih časov pohodnike tradicionalno pogostili z domačim kruhom, bohinjsko zaseko in pijačo. Pot se skozi križišče konča pri Rudarskem muzeju Zagorje.
Prireditev, ki se jo vsako leto udeleži večje število pohodnikov, je tudi letos sofinancirala Občina Zagorje ob Savi.

Foto: arhiv RMED SZ