V Hrastniku brez strahu pred klorom

V Zasavju se med drugim zavedajo tudi možnosti, da se pripetijo proizvodne nesreče. Med potencialnimi lokacijami zanje je tudi hrastniška Tovarna kemičnih izdelkov. TKI sodi med obrate večjega tveganja za okolje zaradi proizvodnje in skladiščenja klora. Zaradi tega je obvezna izdelava načrtov zaščite in reševanja ter njihovega preverjanja na tri leta. Odzivnost vseh odgovornih, pravilno ukrepanje in prisebnost ogroženih lahko bistveno zmanjšajo posledice nesreče. Zato so v TKI v sodelovanju s PGD Trbovlje-mesto, PGD Hrastnik, PGD Dol pri Hrastniku, Zdravstvenim domom Hrastnik, Bolnišnico Trbovlje, NMP Zagorje ob Savi, NMP Laško, štabom CZ TKI, štabom CZ občine Hrastnik, Policijsko postajo Hrastnik, Izpostavo URSZR Trbovlje in Regijskim centrom za obveščanje organizirali obsežno akcijo prikaza, kako tovrstne nesreče izgledajo ter kako ravnati če se zgodijo.

13 specialcev
Vaja je terjala obsežne priprave in usklajevanja. Vanjo je namreč bilo vključenih več deležnikov z različnih področij, ki so poleg tega tudi z geografsko različnih lokacij. Občina Hrastnik in TKI sta izdali tudi tematsko zloženko Kako se zaščitimo pred klorom, ki so jo prejela vsa hrastniška gospodinjstva. Vaja je bila izvedena ob situaciji, da je prišlo do poškodbe cevovoda za tekoči klor. Pri padcu delavcev z delovnega odra se je prevrnila 50 kg jeklenka klora. »Scenarij za vajo je pravzaprav bil pripravljen za nekaj, kar je v praksi tako rekoč praktično nemogoče. Sam obrat denimo se samodejno zaustavi ob prisotnosti 5 ppm klora, kar je za človeka moteče po vonju, daleč pa od nevarnosti. Sama tehnologija je postavljena na najmodernejših osnovah. Naša ekipa je v preteklosti imela od 30 do 40 intervencij na terenu. Sedaj je tega manj, intervencije so v glavnem pri vaških vodovodih, ko se prevrne kakšna jeklenka in podobno,« pravi direktor TKI Hrastnik Branko Majes. Ob tovrstnih nesrečah posreduje enota IRE KLOR, ki sodi med specializirane enote CZ RS. Kadrovsko zasedbo enote zagotavlja TKI Hrastnik, v njej je 13 aktivnih reševalcev.

Vse kot načrtovano
»Vaja je potekala po načrtu. Preizkusili smo vse sile, ki so potrebne ob tovrstnih  nesrečah. Sedaj sledi izdelava analize in rezultatov, ki bodo pokazali, ali je kje še možno ali potrebno kaj še izboljšati. Vaja je sicer pokazala, da smo pripravljeni na tovrstne situacije. Sama sva zadovoljna,« pravita regijski poveljnik CZ Simon Las in občinski poveljnik CZ Hrastnik Tomaž Sihur.
Sodelovala je tudi Splošna bolnišnica Trbovlje. Sprejemali so ponesrečence, ocenjevali pa strokovnost zdravniške ekipe, merili odzivni čas in podobno. »K nam je bilo pripeljanih 8 poškodovancev, označenih z različnimi tipi poškodb. Oskrbela jih je ekipa pod vodstvom strokovne direktorice, ki je sicer tudi članica stalne poveljniške skupine,« pravi v.d. direktor Marjan Podgoršek. »Štirje poškodovanci so bili oskrbljeni s strani kirurške, štirje pa internistične ekipe. Šlo je za hujše poškodbe. Moram pohvaliti svojo ekipo. Akcija je potekala tekoče, kljub dejstvu, da smo na soboto malo bolj okrnjeni. Vaja je pokazala, da je smiselnih še nekaj manjših izboljšav, mislim pa, da smo zelo dobro pripravljeni na primere množičnih nesreč,« meni v.d. strokovna direktorica Tadeja Jelenko. »V Hrastniku imamo dobro usposobljene ljudi in lažje ter bolj mirno spimo ob tem dejstvu. Iskrena hvala vsem, ki svoj čas in znanje dajejo temu, da smo vsi skupaj bolj varni,« je zadovoljen tudi župan Marko Funkl.

Foto Maja Rozman