Letos dan varne uporabe interneta posvečen predvsem starejšim

V današnjem hitro razvijajočem se digitalnem svetu postaja umetna inteligenca vse bolj pomemben del vsakdana. Je nepogrešljiva pri iskanju informacij, na pametnih telefonih, računalnikih, pri spletnih storitvah, zdravstvenih aplikacijah in še marsikje. Čeprav prinaša številne prednosti, kot so večja učinkovitost, hitrejši dostop do podatkov in personalizirane storitve, pa lahko njena nepravilna ali nepremišljena uporaba privede do različnih tveganj in posledične škode. To je še posebej pomembno za starejše, ki se s sodobno tehnologijo pogosto srečujejo pozneje v življenju in morda nimajo dovolj izkušenj, da bi prepoznali morebitne nevarnosti. Z omenjeno tematiko se ukvarjajo tudi na Simbiozi.
»Zavedamo se, kako pomembno je, da starejšim pomagamo razumeti delovanje naprednih orodij ter jih naučimo, kako jih uporabljati na varen in odgovoren način. Naše poslanstvo je spodbujanje digitalne pismenosti in vključenosti vseh generacij, še posebej pa se posvečamo starejšim, ki so pogosto bolj ranljivi v digitalnem svetu,« pravi direktorica Ana Pleško.

Priporočila za varnost
Starejši lahko umetno inteligenco uporabljajo kot pomoč v vsakdanjem življenju, vendar je nujno upoštevati varnostna pravila. Pri tem se najpogosteje opozarja, naj ne delijo osebnih podatkov, številk kreditnih kartic ali gesel. Priporočljivo je, da začnejo z brezplačnimi in preverjenimi orodji in postopoma začno uporabljati druge možnosti. Varna uporaba orodij umetne inteligence za starejše pomeni več kot le tehnično znanje. Gre za razumevanje, kako tehnologija deluje, kako prepoznati morebitne spletne nevarnosti ter kako zaščititi svoje osebne podatke in zasebnost. Starejši so pogosto tarča spletnih prevar
Izobraževanja Simbioze so prilagojena potrebam starejših. Udeleženci se naučijo osnov uporabe pametnih telefonov in računalnika na preprost in razumljiv način, s poudarkom na praktičnih primerih, ki pomagajo pri lažjem razumevanju. Uvedli so tudi prvo mobilno aplikacijo za starejše Magda. Na aplikaciji objavljajo članke in nasvete na temo varne uporabe tehnologije, napisane na preprost in razumljiv način.

Foto: ČZ