Skozi rampo le nekateri

V teh pasje vročih dneh je delu trboveljskih upokojencev zavrelo. Pa ne zaradi vročine, ampak avtomobilske pločevine pri večstanovanjski stavbi na Koloniji 1. maja, v Trbovljah po domače sicer znani tudi kot »penzionistovski«. V bloku pod Domom starejših občanov so stanovalci upokojenci, kot pravijo, preko noči ostali brez možnosti parkiranj in avtomobilskega dostopa do vhoda v blok. Na vhodu na parkirišče je namreč po novem postavljena rampa. Srž nejevolje pa ni rampa sama kot takšna ali ker bi bila pokvarjena, ampak to, da je na voljo le enim. Možnost njene uporabe imajo namreč le tisti, ki so z lastnikom zemljišča oziroma parkirnih prostorov sklenili najemno pogodbo. Mnogi stanovalci bloka na Koloniji 1. maja 10 A so namreč s postavitvijo dvižne zapore ostali brez dosedanjega parkiranja in dostopa z avtom do vhoda v stavbo, po njihovih trditvah pa je oviran in celo onemogočen tudi dostop drugim. Pri tem mislijo na obiskovalce iz vrst družinskih članov, urgentna vozila, pomoč težje gibljivim in nepokretnim in podobno.

Z avtom odslej ne morejo več
Po pomoč zaradi nezadovoljstva z novo ureditvijo so se stanovalci obrnili tudi na trboveljsko Društvo upokojencev. »Problemi so nastali zaradi postavitve rampe na novem parkirišču po izgradnji in oddaji v najem na podlagi internega razpisa ter razdelitve daljincev le najemnikom parkirnih mest. Pritožnikom je zaradi rampe onemogočen dostop z avtomobili do vhoda v zgradbo in posledično dostava živil, hrane in pohištva. Tudi obiskovalci stanovalcev nimajo kje parkirati vozil, pritožujejo se tudi prostovoljci projekta Starejši za starejše za boljšo kakovost življenja doma. Z vozili ne morejo upravičencem več pripeljati paketov pomoči, težje gibljivih ne morejo peljati k zdravniku in po drugih opravkih,« pojasnjujejo vzrok in posledico jeze in zapleta na društvu. Društvo se je obrnilo na Nepremičninski sklad pokojninskega in invalidskega zavarovanja, ki je lastnik parkirišča.  
Na skladu so drugačnega stališča od stanovalcev in Društva upokojencev. »Zemljišče, na katerem so novo zgrajena in obnovljena parkirišča, je posebni skupni del stavbe, za katerega sta Občina Trbovlje in sklad podpisala sporazum o oblikovanju etažne lastnine. Zemljišče je v izključni posesti in lastni Sklada,« pravi strokovni sodelavec za gospodarjenje z nepremičninami na Skladu Brane Škofljanc. Kot lastnik je Sklad parkirišča oddal v najem na podlagi Pravil Nepremičninskega sklada. To pomeni, da je vsako parkirno mesto oddano najemniku, ki ga ima pravico uporabljati. »Omogočanje dostopa na parkirišče in posredovanje daljincev osebam, ki nimajo dodeljenega parkirišča, ni možno, saj bi pomenilo onemogočanje uporabe parkirišč najemnikom,« pojasnjuje Škofljanc o pritožbah in kritikah na to, da je dostop na parkirišče oziroma do vhoda v stavbo z avtom omogočen le nekaterim in da nekaterih pomembnih stvari pri tem sploh niso upoštevali.

Prepričani, da gre za nepravilnosti in nezakonitost
Društvo upokojencev pa meni, da je ravnanje Sklada nepravilno in tudi nezakonito. »Iz podatkov zemljiškoknjižnega izpiska in katastra ugotavljamo, da je novo zgrajeno parkirišče na zemljišču, ki je opredeljeno kot posebni skupni del zgradbe. Pri parceli je vknjižena solastninska pravica vsakokratnega lastnika posameznega stanovanja na tem naslovu. Po 24. členu Stanovanjskega zakona ima najemnik glede rabe posameznega in skupnih delov enake pravice in dolžnosti kot etažni lastnik. Menimo, da gre za kršitev stanovanjskega zakona, obligacijskega zakona, zakona o etažni lastnini in drugih stvarnopravnih predpisov,« meni predsednik Janez Malovrh.
Poleg stanovalcev je nova ureditev presenetila tudi prostovoljce projekta Starejši za starejše za boljšo kakovost življenja doma, ki izvajajo pomoč stanovalcem in jim pri tem močno otežila njihovo delo. Društvo upokojencev je sklad pozvalo, da poiščejo skupno rešitev, ki bo sprejemljiva za vse, a zaenkrat, kolikor je znano, še stojijo vsak na svojem bregu. V iskanju rešitev se bodo verjetno obrnili tudi na Občino Trbovlje, ki je sopodpisnica sporazuma o oblikovanju etažne lastnine. Ne izključujejo niti možnosti, da se bodo obrnili tudi na odvetnika.

Foto: ČZ

V Zagorju pridno jedli

Kljub močni vročini je sobotna kuharska prireditev Zagorje ob žlici na mestno ploščad v Zagorju privabila številne obiskovalce, ki so po dolgotrajnem zaprtju prireditev željno pričakovali nekaj dogajanja in druženja. Tako niti kratka popoldanska ploha ni mogla pokvariti kulinaričnega dogodka, ki sta ga pripravila Gastrofuzija in Občina Zagorje, niti jih pregnati.

Na tretjem kulinaričnem festivalu je tokrat sodelovalo okoli 20 ponudnikov različnih specialitet – od falaflov, različnih vafljev, jalapeno klobas, burgerjev iz postrvi, tortilij v smokerju, pic, klasičnih čevapčičev pa vse do različnih sladic za vse okuse. Dogajanje so popestrile delavnice za otroke, Pihalni orkester Svea Zagorje, trboveljske mažoretke, zvečer pa glasbenik Nipke.

Zbrane sta nagovorila župan Matjaž Švagan in direktor Gastrofuzije Boštjan Palčič, ki je v družbi letošnje najmlajše tekmovalke v Masterchefu Alane Vrviščar in priznane kuharske mojstrice Alme Rekič podelil tudi nagrado za najboljšo stojnico. Dobilo jo je podjetje BP Taste iz Ljubljane

Vročina ali plohe, v Zagorju se je tudi letos z užitkom jedlo in preizkušalo različne specialitete.

Foto: Občina Zagorje

Priprave na zagorsko občinsko praznovanje v teku

Čeprav Zagorje občinski praznik praznuje 9. avgusta, so priprave že v teku. Letošnje praznovanje bo potekalo v skladu z epidemiološkimi ukrepi, a kljub temu prireditev ne bo manjkalo.
Občinski svet bo na današnji seji sklepal o letošnjih občinskih nagrajencih. Na poziv Občine je letos prispelo sedem predlogov. Tudi letos bo pred avgustovskim praznovanjem izšla zloženka, ki jo bodo prejela vsa zagorska gospodinjstva, v njej pa bodo zbrane vse prireditve, ki bodo pripravljene v sklopu avgustovskega praznovanja. Društva in organizacije, ki bodo pripravili dogodke in želijo, da so ti omenjeni v zloženki, imajo do 16. julija čas, da na elektronski naslov tajnica@zagorje.si sporočijo, katere dogodke bodo pripravili in kdaj. Obrazec, ki ga je potrebno izpolniti, je dostopen na spletni strani Občine Zagorje ob Savi.

Foto: ČZ

V Hrastniku dobili prvi učni čebelnjak

V Hrastniku so svojemu namenu predali prvi učni čebelnjak v urbanem okolju. Gre za projekt sodelovanja Občine Hrastnik in Čebelarskega društva Hrastnik. Otvoritve se je udeležil tudi predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč.
Čebele imajo v naravi eno najpomembnejših vlog, zato je od njihovega preživetja odvisen tudi naš obstoj. Čebelarstvo je del naše nacionalne identitete in tradicije, zato tudi ne preseneča podatek, da je pobuda, da se 20. maj razglasi za svetovni dan čebel, prišla prav iz Slovenije.
»Kako pomembno vlogo opravljajo čebele in kako pomembno je čebelarsko znanje prenašati na mlajše generacije, se zavedamo tudi v naši občini. Prav zato smo skupaj s Čebelarskim društvom Hrastnik pristopili k postavitvi prvega učnega čebelnjaka v urbanem okolju,« pravijo na hrastniški Občini.

Čebelnjak je postavljen v parku pod Domom Starejših Hrastnik. Krasijo ga ročno poslikane panjske končnice s hrastniškimi motivi, ki so jih narisale slikarke v okviru Mladinskega centra Hrastnik. V okolici je tudi igralni poligon za otroke, ki so ga zasnovale vzgojiteljice iz Vrtca Hrastnik..

Za čebelnjak bodo skrbeli člani hrastniškega čebelarskega društva, njegov namen pa je učne narave – namenjen bo izobraževanju in usposabljanju članov društva, šolarjev, vrtečanov, občanov … vseh generacij, torej.
Občina Hrastnik v zvezi s tem poziva uporabnike parka, da se držijo sprehajalnih poti in ne zahajajo preblizu čebelnjaka

Foto: Občina Hrastnik

V soboto odprto cepljenje v Zagorju

Zdravstveni dom Zagorje to soboto organizira še eno odprto cepljenje proti covid-19, na katerega lahko pridejo nenaročeni občani.
Cepljenje bo potekalo med 13. in 15. uro v avli Kulturnega centra Delavski dom Zagorje. Cepili bodo s cepivi Pfizer in AstraZeneca.

Foto: ČZ

V soboto ne kuhamo doma

Družba Gastrofuzija, ki jo vodi priznan zagorski kuharski mojster Boštjan Palčič in Občina Zagorje vabita to soboto na 3. Kulinarični festival Zagorje ob žlici.

Dogodek bo na mestni ploščadi v Zagorju med 12. in 23. uro, v tem času pa bo z okoli 20 stojnic domačih in tudi drugih kuharskih mojstrov dišalo tako po lokalni kot svetovni kuhinji. Med številnimi drugimi bodo hrano ponujali tudi zagorski gasilci in policisti ter Vrtec Zagorje. Obiskovalci boste lahko uživali v bogatem kulinaričnem popotovanju, hkrati pa se boste lahko seznanili z načinom priprave hrane izpod rok izvrstnih kuharskih mojstrov. Celotno prireditev bo začinil bogat glasbeno – kulturni program, ki se bo odvijal na glavnem odru.
Festival Zagorje ob žlici se bo začel ob 12. uri z nastopom Pihalnega orkestra Svea Zagorje in trboveljskih mažoretk, med 13. in 20. uro bodo potekale delavnice za otroke, ob 20. uri pa bo zbrane zabaval Nipke. Še pred njegovim nastopom, ob 19. uri, bo komisija, v kateri bosta tudi priznani kuharici Alma Rekič in Alana Vrviščar, ki smo ju spoznali v oddajah Masterchef, podelila nagrade najboljšim kuharjem.

Foto: ČZ                                                                                                                 

Novo asfaltirane tri javne poti

V Zagorju so te dni zaključili asfaltiranje na cestah v dveh krajevnih skupnostih. Obnovljena sta dva cestna odseka v KS Šentlambert in eden v KS Tirna. Tako je zaključena modernizacija javne poti Senožeti-Krivica v dolžini 200 metrov. Pri pripravi del za polaganje asfalta so sodelovali tudi krajani in Krajevna skupnost. Obnovljen je tudi 400-metrski odsek javne poti Špital-Hosta, kjer so prav tako krajani in Krajevna skupnost opravili pripravljalna dela, nato pa je bila položena nova asfaltna prevleka. Novega asfalta so se razveselili tudi v KS Tirna, kjer je z dobrim sodelovanjem krajanov in Krajevne skupnosti ter Občine Zagorje zaključena modernizacija javne poti Kalce v dolžini 600 metrov. Asfaltiranje vseh treh odsekov v skupni vrednosti 80.000 evrov bo Občina Zagorje plačala iz občinskega proračuna.

Foto: ČZ in Občina Zagorje

Verižni eksperiment nastajal dve leti

Zasavska ljudska univerza in Vrtec Zagorje sta se lotila zanimivega projekta, imenovanega Verižni eksperiment. Gre za povezovanje dveh na videz nezdružljivih področij, izobraževanja odraslih in predšolske vzgoje. Projekt je med izvajanjem pokazal, da gre za odlično medgeneracijsko sodelovanje v praksi. Starejši prostovoljci so z otroci, vzgojitelji in strokovnimi delavci ZLU dve leti gradili različne verižne člene, skupaj raziskovali tehnične zakonitosti, jih učili praktičnih veščin kot so žaganje, zabijanje žebljev, merjene … in tako predajali znanje in izkušnje. Otroci pa so starejše naučili, kako deluje današnji svet, predvsem z računalniki in drugimi sodobnimi napravami. Organizatorji so na ta način povezali strast do učenja, tehnike in rudarske kulturne dediščine z otroško igrivostjo in radovednostjo. Predvsem pa, kot poudarjajo na univerzi, razbijajo stereotipe kdo, kdaj in na kakšen način sodi v vrtec.
Zasavska ljudska univerza in Vrtec Zagorje sta bila v vključena v dvoletni projekt Erasmus+ KA2 z naslovom Verižni eksperiment v vrtcu, ki ga je koordinirala Ljudska univerza Jesenice. Namen projekta je bil zagotoviti razvoj osnovnih tehničnih in znanstvenih spretnosti že pri predšolskih otrocih ter z medgeneracijskim učenjem spodbuditi njihovo zanimanje za tehnične poklice. »Ravno ta zgodba nam je dala pogum in odprla vrata v nove mednarodne projekte. Erasmus projekti so priložnost za nove ideje, nove vsebine povezovanja in sodelovanja tako znotraj kot zunaj Slovenije, bogatijo življenja in širijo obzorja. Ključni vidik je izpopolnjevanje zaposlenih, zato je  ZLU  v letu 2021 vključena kar v štiri nove projekte: smo ponosni nosilec dvoletnega projekta KA2 Učenje na daljavo za ranljive ciljne skupine in partnerji v projektih Most do večkulturnega učenja in ustvarjanja, Kakovost v izobraževanju odraslih in Boj proti lažnim novicam in dezinformacijam,« pravi direktorica ZLU Polona Trebušak.

Po zagorskem še trboveljski vrtec
Želijo, da se medgeneracijsko sodelovanje odraslih in predšolskih otrok v Zasavju nadaljuje. Zato so za sodelovanje v  E+ navdušili še Vrtec Trbovlje in skupaj s še LU Jesenice pristopili k projektu Most do večkulturnega učenja in ustvarjanja, ki bo potekal do 30. septembra prihodnje leto. Aktivno staranje in solidarnost med generacijami so ključnega pomena za ustvarjanje Evrope za vse starosti. Znotraj projekta bodo spodbujali prenos znanja in spretnosti starejših na mlajše generacije in usposobili starejše mentorje/prostovoljce, ki poznajo lokalno dediščino, za delo z otroki in jim na ta način ponudili priložnost za udejstvovanje v lokalnem okolju in aktivno staranje.
Tako so v Vrtcu Trbovlje že v nastajanju navodila za prvo leseno sestavljanko z motivom kulturne dediščine, ki bo namenjena igri otrok. Otroci  bodo z izdelovanjem posameznih delov igre pridobivali ročne spretnosti, pri risanju krepili sposobnost načrtovanja, matematičnega razmišljanja in natančnosti. S sodelovanjem z upokojenimi mentorji bodo pridobivali pomembne medgeneracijsko komunikacijske spretnosti, ki spodbujajo pozitiven odnos s starejšimi, učili pa se bodo tudi timskega dela in sklepanja dogovorov.

»Organizacije za izobraževanje odraslih se soočamo z izzivi, ki so nastali zaradi pandemije covid-19. Več kot 70 % udeležencev tega izobraževanja še posebej potrebuje znanje in veščine v novih razmerah Zato bomo razvili in prilagodili strategije dobrih praks in metode za učenje na daljavo za starejše, priseljence,​ odrasle s posebnimi potrebami,​ brezposelne, osipnike, podeželsko prebivalstvo.​ Vse metode bodo zbrane v priročniku in prevedene v jezike partnerskih držav Slovenija, Hrvaška, Nizozemska, Ciper in Estonija,« doda.

V sklopu projekta so ustvarili tudi prvi kratki predstavitveni film, katerega avtor je Tomaž Praunseis.

Foto: ZLU

V Zlati knjigi 47 novih vpisanih

V zagorsko Zlato knjigo najboljših učencev in dijakov zaključnih razredov se je vpisalo 47 mladih, ki so v vseh letih šolanja pokazali odlično znanje. Na tradicionalni slovesnosti v Kulturnem centru Delavski dom Zagorje je župan Matjaž Švagan med drugim povedal, da je to poseben dan tako za mlade, ki zapuščajo klopi zagorskih osnovnih šol in Srednje šole Zagorje, njihov starše in druge sorodnike, kot tudi kot za župana, saj je sam ponosen na številne generacije, ki ustvarjajo skupno svetlo prihodnost. »Vi ste tisti, ki boste gradili prihodnost Zagorja, Zasavja in naše domovine, zato bodite vedno ponosni tako na našo državo kot na našo občino,« je poudaril.
V Zlato knjigo se v Zagorju že od leta 1977 vpisujejo najuspešnejši učenci, z današnjimi 47 vpisi je v njej zabeleženih že 1804 imen. Največ uspešnih učencev letos prihaja iz Osnovne šole Toneta Okrogarja, saj se jih je v Zlato knjigo tokrat vpisalo kar 22, po 11 vpisov je bilo iz OŠ Ivana Skvarče in Ivana Kavčiča, iz Srednje šole Zagorje pa so se vpisale 3 dijakinje.
Župan je vsem učencem izročil nalivna peresa z vgraviranimi imeni, ker pa zaradi epidemioloških omejitev niso pripravili tradicionalne pogostitve s torto, so učenci dobili bon za pico in pijačo, ki ga bodo lahko unovčili v enem od izbranih zagorskih gostišč. Na prireditvi je nastopila skupina BQL.

Foto: Občina Zagorje

Uspešna predstavitev Trboveljčanov v celjski kocki

V minulem tednu so precejšnji del Tehnoparka v Celju zavzeli Trboveljčani. Kar eno celotno nadstropje pravzaprav. Strojna inženirka Alenka Knez z SOS šolo in DDT Lab z vodjo dr. Mašo Jazbec so bili soorganizatorji prireditve Tehno neuro – teden možganov. Tehnopark sicer že od začetka sodeluje z ekipo RUK in DDT lab iz Trbovelj. Že pred Tednom možganov so skupaj predstavili projekte s področja robotike oziroma  kreativne robotike Teden robotike. Sedaj  pa so predstavili DDTLab produkcijo, ki je nastala z Brain Computer Interface tehnologijo oziroma z vmesnikom med možgani in računalnikom in strojem.
Inženirka Alenka Knez v SOS šoli otrokom odpira nov spekter razumevanja in znanja matematike, s katerim predmet, ki velja sicer za težkega, šolarjem tudi približa in naredi bolj prijaznega. »Gre za poseben način učenja otrok v prvem, drugem in tretjem razredu osnovne šole, imenovan matematika brez svinčnika in papirja, s sloganom Matematiko z rokami delam sam, zato več znam. Način in pristop sta pomembna, saj je pri znanju matematike pomembna graditev osnov, ki učencem in dijakom potem pomagajo kasneje,« povzame Knezova, ki je na svoji točki na prireditvi imela tudi različne učne pripomočke. Ti so nadvse zanimivi in pravzaprav tudi nenavadni, saj so daleč stran od računalnikov, pametnih telefonov in drugih sodobnih naprav, v praksi pa so po njenih besedah zelo uporabni in koristni. Zaradi svoje preprostosti namreč učenje matematike zelo olajšajo in poenostavijo, čeprav mnoge učence sprva presenetijo. Učila SOS šole imajo na voljo tudi v trgovini Tehnoparka.
Brez računalnikov pa ni šlo pri DDT Lab. Njihove točke namreč zajemajo virtualni svet, fantazijo in podobno. Obiskovalci so si tako na primer lahko iz razstavljene skulpture človeškega telesa vzeli vsak organ in si ga ogledali, virtualno so lahko jadrali z letalom nad celjsko regijo in še dlje, vizualno interaktivno kolesarili po Celju, ustvarjali lastne video posnetke,… Na voljo so imeli poskusiti tudi življenje invalidov, gibalno oviranih in slepih, z vživetjem v težave in ovire, s katerimi se ti srečujejo v vsakdanjem življenju in ki so drugim neznanka in nepredstavljive.

Sodelujejo z vodilnimi v industrijski robotiki in aviaciji
»V DDTlabu vodimo projekte pod premiso Humanizacija Tehnologij. Zavzemamo se za demokratizacijo dosežkov v znanosti, umetnosti in dostopa do novih naprednih tehnologij. Z ekipo izvajamo javne demonstracije projektov, ki jih razvijamo s partnerji in sodelavci. Trenutno razvijamo inovativne prototipe z vodilnim proizvajalcem industrijske robotike Yaskawo in vodilnim podjetjem s področja aviacije AFormX. Zelo dobro sodelujemo tudi s STPŠ Trbovlje. Dijaki v labu pod najinim mentorstvom z dr. Urošem Ocepkom razvijajo inovativne produkte. Za naša dela smo prejeli tudi že visoke nagrade in priznanja,« pravi dr. Maša Jazbec.
V sodelovanju s podjetjem za aviacijo AformX so razvili NeuroFly – letenje z možganskimi signali, s STPŠ Trbovlje instalacijo BCI slikar oziroma slikanje na digitalno platno z možganskimi signali, z Yaskawo pa instalacijo NeuroYaski – krmiljenje robotske roke z možganskimi signali ter še nekaj manjših raziskovalnih projektov.
Profesor računalništva in matematike Žan Močivnik pa je vodil delavnice jesenskega robo tečaja za šolarje od 1. do 9. razreda osnovne šole. Delavnica je bila v sklopu šolskega programa, a brez ocenjevanja.

Vse v kocki
Poleg nešteto zanimivega, nenavadnega in razburljivega, kar se je dogajalo, je zanimiva tudi sama zgradba Tehnoparka. Stavba velikosti 4000 m2 je burila duhove že ob odprtju leta 1971. V njej so bile tekoče stopnice in klimatska naprava, slednjo je v Celju takrat imela le še Kovinotehna, zgrajena istega leta. To je bila vsekakor najbolj primerna izbira za znanstveno zabavni park. Tehnopark je dobesedno čarobna kocka sredi mesta. Zgradba je namreč v obliki kocke. Tudi njihovi prospekti so v obliki kocke. Prvi in največji park znanosti, tehnologije in inovativnosti v Sloveniji je prostor za igranje, učenje, druženje in čudenje svetu. Tehnopark ima 53 raziskovalnih postaj s 7 tematskimi področji: Človeško telo, zdravje in gibanje, Fizikalni, matematični in astronomski pojavi, Naravoslovje, Ekologija, energija in obnovljivi viri energije, Prihodnost – tehnologije in delovna mesta v prihodnosti, Iluzije in Izzivi. V Parku ni tekočih stopnic, ampak dvigala in naklonski peš prehodi. Na vrhu stavbe je 360 stopinjski pogled na mesto in okolico. Tu je možnost najema prostora za tehno konference ali srečanje, co-working pisarne ali udeležbe tehno delavnic. »Park je javna ustanova, financiramo se iz občinskega proračuna, vstopnin, razpisov. Radi bi privabili čim več obiskovalcev tudi iz ostalih slovenskih regij in tudi izven meja,« pravi direktorica Andreja Erjavec.

Foto: ČZ in arhiv Tehnoparka Celje