Uspešna predstavitev Trboveljčanov v celjski kocki

V minulem tednu so precejšnji del Tehnoparka v Celju zavzeli Trboveljčani. Kar eno celotno nadstropje pravzaprav. Strojna inženirka Alenka Knez z SOS šolo in DDT Lab z vodjo dr. Mašo Jazbec so bili soorganizatorji prireditve Tehno neuro – teden možganov. Tehnopark sicer že od začetka sodeluje z ekipo RUK in DDT lab iz Trbovelj. Že pred Tednom možganov so skupaj predstavili projekte s področja robotike oziroma  kreativne robotike Teden robotike. Sedaj  pa so predstavili DDTLab produkcijo, ki je nastala z Brain Computer Interface tehnologijo oziroma z vmesnikom med možgani in računalnikom in strojem.
Inženirka Alenka Knez v SOS šoli otrokom odpira nov spekter razumevanja in znanja matematike, s katerim predmet, ki velja sicer za težkega, šolarjem tudi približa in naredi bolj prijaznega. »Gre za poseben način učenja otrok v prvem, drugem in tretjem razredu osnovne šole, imenovan matematika brez svinčnika in papirja, s sloganom Matematiko z rokami delam sam, zato več znam. Način in pristop sta pomembna, saj je pri znanju matematike pomembna graditev osnov, ki učencem in dijakom potem pomagajo kasneje,« povzame Knezova, ki je na svoji točki na prireditvi imela tudi različne učne pripomočke. Ti so nadvse zanimivi in pravzaprav tudi nenavadni, saj so daleč stran od računalnikov, pametnih telefonov in drugih sodobnih naprav, v praksi pa so po njenih besedah zelo uporabni in koristni. Zaradi svoje preprostosti namreč učenje matematike zelo olajšajo in poenostavijo, čeprav mnoge učence sprva presenetijo. Učila SOS šole imajo na voljo tudi v trgovini Tehnoparka.
Brez računalnikov pa ni šlo pri DDT Lab. Njihove točke namreč zajemajo virtualni svet, fantazijo in podobno. Obiskovalci so si tako na primer lahko iz razstavljene skulpture človeškega telesa vzeli vsak organ in si ga ogledali, virtualno so lahko jadrali z letalom nad celjsko regijo in še dlje, vizualno interaktivno kolesarili po Celju, ustvarjali lastne video posnetke,… Na voljo so imeli poskusiti tudi življenje invalidov, gibalno oviranih in slepih, z vživetjem v težave in ovire, s katerimi se ti srečujejo v vsakdanjem življenju in ki so drugim neznanka in nepredstavljive.

Sodelujejo z vodilnimi v industrijski robotiki in aviaciji
»V DDTlabu vodimo projekte pod premiso Humanizacija Tehnologij. Zavzemamo se za demokratizacijo dosežkov v znanosti, umetnosti in dostopa do novih naprednih tehnologij. Z ekipo izvajamo javne demonstracije projektov, ki jih razvijamo s partnerji in sodelavci. Trenutno razvijamo inovativne prototipe z vodilnim proizvajalcem industrijske robotike Yaskawo in vodilnim podjetjem s področja aviacije AFormX. Zelo dobro sodelujemo tudi s STPŠ Trbovlje. Dijaki v labu pod najinim mentorstvom z dr. Urošem Ocepkom razvijajo inovativne produkte. Za naša dela smo prejeli tudi že visoke nagrade in priznanja,« pravi dr. Maša Jazbec.
V sodelovanju s podjetjem za aviacijo AformX so razvili NeuroFly – letenje z možganskimi signali, s STPŠ Trbovlje instalacijo BCI slikar oziroma slikanje na digitalno platno z možganskimi signali, z Yaskawo pa instalacijo NeuroYaski – krmiljenje robotske roke z možganskimi signali ter še nekaj manjših raziskovalnih projektov.
Profesor računalništva in matematike Žan Močivnik pa je vodil delavnice jesenskega robo tečaja za šolarje od 1. do 9. razreda osnovne šole. Delavnica je bila v sklopu šolskega programa, a brez ocenjevanja.

Vse v kocki
Poleg nešteto zanimivega, nenavadnega in razburljivega, kar se je dogajalo, je zanimiva tudi sama zgradba Tehnoparka. Stavba velikosti 4000 m2 je burila duhove že ob odprtju leta 1971. V njej so bile tekoče stopnice in klimatska naprava, slednjo je v Celju takrat imela le še Kovinotehna, zgrajena istega leta. To je bila vsekakor najbolj primerna izbira za znanstveno zabavni park. Tehnopark je dobesedno čarobna kocka sredi mesta. Zgradba je namreč v obliki kocke. Tudi njihovi prospekti so v obliki kocke. Prvi in največji park znanosti, tehnologije in inovativnosti v Sloveniji je prostor za igranje, učenje, druženje in čudenje svetu. Tehnopark ima 53 raziskovalnih postaj s 7 tematskimi področji: Človeško telo, zdravje in gibanje, Fizikalni, matematični in astronomski pojavi, Naravoslovje, Ekologija, energija in obnovljivi viri energije, Prihodnost – tehnologije in delovna mesta v prihodnosti, Iluzije in Izzivi. V Parku ni tekočih stopnic, ampak dvigala in naklonski peš prehodi. Na vrhu stavbe je 360 stopinjski pogled na mesto in okolico. Tu je možnost najema prostora za tehno konference ali srečanje, co-working pisarne ali udeležbe tehno delavnic. »Park je javna ustanova, financiramo se iz občinskega proračuna, vstopnin, razpisov. Radi bi privabili čim več obiskovalcev tudi iz ostalih slovenskih regij in tudi izven meja,« pravi direktorica Andreja Erjavec.

Foto: ČZ in arhiv Tehnoparka Celje