Arhivi Kategorije: Obvestila

Zagorjani vabijo na svojo noč

Občina Zagorje ob Savi tudi letošnje leto ob svojem prazniku vabi občane in obiskovalce od drugod na praznovanje. Kot že tradicionalno, bo tudi tokratno praznovanje vrhunec doseglo prve tri avgustovske dni, ko bo najprej v četrtek, 1. avgusta, osrednja slovesnost ob občinskem prazniku, v petek bo Noč pred nočjo, v soboto pa Zagorska noč, vrhunec za obiskovalce.

Na Občini so se tudi letos potrudili za pester in zanimiv program in da se bo moč tudi dobro zabavati.

Kaj vse in za kdaj se obeta, objavljamo v spodnjem programu prireditev ob zagorskem občinskem prazniku.

Foto: Občina Zagorje

Izjava za javnost: Odpadki na površinah v občini Trbovlje

V tem tednu so številne občane Trbovelj zmotile, prestrašile in razjezile informacije, ki so zaokrožile med njimi v zvezi z domnevnim ali dejanskim dovažanjem odpadkov iz drugih slovenskih predelov na trboveljsko deponijo. Občani so opozorili tudi na številne kamione z ljubljanskimi registracijami, ki dovažajo neznan material in snovi.

Na številna vprašanja, ki so jih občani naslovili tudi nanje, se je odzvala tudi Občina Trbovlje. V zvezi z zadevo objavljamo izjavo Občine v celoti. Izjava je nelektorirana in objavljena v celoti, kakršna nam je bila posredovana.

»V zvezi z odvozom odpadkov podjetja Energetika Ljubljana v Trbovlje želimo kot lokalna skupnost podati nekaj informacij. Občani so nas zadnjih nekaj dni začeli opozarjati o številnih kamionih z ljubljanskimi registracijami, ki vozijo odpadke na deponijo. Začeli smo raziskovati in preverjati, hkrati pa danes iz medijev izvedeli, da naj bi Energetika Ljubljana s podjetjem HSE sklenila pogodbo o odvozu pepela.

Županja oz. Občina Trbovlje je danes poslala urgentno poizvedbo, s katero od lastnikov zemljišča (HSE), kamor naj bi se ti odpadki prepeljali, zahtevamo pojasnila o izvoru in vrsti materiala, ki naj bi se vozil v Trbovlje, rezultate vseh monitoringov, ki jih v zvezi z odloženim materialom morajo izvajati, skladno z zakonodajo ter zahtevali vpogled v vsa dovoljenja, saj nas, kot lokalno skupnost o tem ni obvestil nihče. Upravičeno nas skrbi, kako lahko iste odpadke, ki jih v Termitu ne morejo sprejemati, sprejema nekdo drug, v tem primeru HSE. Verjamemo, da papirji ustrezajo, kot so do nedavnega ustrezali tudi v primeru Moravške občine, a v realnosti je bilo na terenu povsem drugače.

Prav tako zahtevamo tudi pojasnilo pristojnega ministrstva (MOP), kamor smo danes poslali pisno urgenco o tem, kolikokrat je bil v zadnjih treh letih z njihove strani (ter organov v sestavi) kot neodvisnega organa, opravljen nadzor nad odlaganjem materialov na degradiranih površinah HSE – Energetske družbe oz. njene pravne predhodnice in tudi na površinah družbe RTH v likvidaciji ter njene pravne predhodnice Rudnika Trbovlje – Hrastnik.

Poudarjamo, da ne bomo dovolili, da bi na naših, že tako degradiranih površinah odlagali odpadke, ki bodo z onesnaževanjem še dodatno obremenili naše okolje. Zdi se nam nedopustno in nesprejemljivo, da bi se tako invazivne odločitve, ki vplivajo na kakovost življenja vseh občanov, sprejemale na način, da se ignorira lokalno skupnost in se je o tem ne obvesti oziroma za takšne zadeve poizvedujemo na terenu in prebiramo v medijih. Kot rečeno zadeve urgentno preverjamo in od pristojnih zahtevamo vse podatke in dovoljenja, ki jih bodo naše pravne službe vzele pod drobnogled, nato pa bomo storili vse kar je v naši moči, da zaščitimo svoje okolje in občane. Prav tako zadeve spremlja tudi Civilna iniciativa Trbovlje.

Obenem pa smo družbo HSE-Energetska družba Trbovlje d. o. o. že pozvali k takojšnjemu prenehanju izvajanja dejavnosti, ki bi lahko bile nevarne za zdravje naših občanov.«

Foto: Občina Trbovlje

Na trboveljski Občini brez provizij

Med stvarmi, ki jih Občina Trbovlje nudi občanom, je tudi uvedba občinske blagajne. V pritličju občinske uprave, natančneje v pisarni št. 3A, je tako moč nekatere račune plačati brez provizije. »Z uvedbo občinske blagajne želimo razbremeniti občane. Ker se skozi mesec v gospodinjstvih nabere na kupe položnic, katere je treba plačati skupaj s provizijo, lahko s plačevanjem položnic na občinski blagajni prihranite kar nekaj evrov,« pravijo na Občini.

V pisarni št. 3A lahko občani brez zaračunane provizije plačajo položnice za najemnino za stanovanje v lasti Občine Trbovlje, pa položnice za Komunalo Trbovlje, EVJ, Elektro Energijo, OŠ Trbovlje, OŠ Tončke Čeč, OŠ Ivana Cankarja, Vrtec Trbovlje, Dom upokojencev Franca Salamona Trbovlje.

Plačevanje je možno samo z gotovino in sicer ob torkih od 8. do 11. ure ter ob sredah od 12. do 16. ure.

Foto: ČZ

Na Dolu zadišala lavanda

Zadnji junijski vikend je že nekaj let čas za tradicionalno prireditev na Dolu pri Hrastniku. V vrtnariji Napret so takrat dnevi sivke. Praznik, ki ga ljubitelji te dišeče mediteranske rastline nikakor ne zamudijo.

Od danes do nedelje bo tudi letos pestro dogajanje. Meditacija in joga ob sivkinem polju, nabiranje rastline, izdelovanje venčkov in izdelkov iz sivke, slišati in izvedeti bo moč o lastnostih in uporabi te rastline v kulinariki in sicer, naprodaj bodo sadike Sivke z Marnega,… in še marsikaj. Kot vsako leto bo tudi tokrat še nekaj drugih dogodkov, predstavila pa se bodo tudi različna društva in posamezniki.

ČZ

Foto: ČZ

Festival prestavljen

Občina Zagorje ob Savi obvešča vse ljubitelje kulinarike in gurmanske navdušence, da današnji festival Zagorje ob žlici na mestni ploščadi odpade.

Zaradi napovedanega in tudi pričakovanega slabega vremena, možna so neurja in tudi toča, prireditev pa se sicer odvija na prostem, so se na Občini odločili, da gurmansko druženje prestavijo.

O novem datumu prireditve bodo obvestili naknadno, lokacija pa bo, kot pravijo, ista.

Foto: Občina Zagorje

V Zagorju bo spet dišalo

Da za razvajanje brbončic kljub še taki vročini nikoli ni prevroče, očitno menijo na Občini Zagorje. Temperature so že krepko poletne v pravem pomenu besede, a datum drugega kulinaričnega festivala Žlica je že določen. Letos bo namreč dogodek na zagorski mestni ploščadi v soboto, 22. junija.

Vse podrobnosti o prireditvi še niso znane, se pa že ve, da bo uradna otvoritev tudi letos točno opoldne, ob spremljavi Pihalnega orkestra Svea. Za najmlajše bodo ustvarjalne kuharske delavnice in napihljiv grad, živahno pa bo tudi zvečer na odru.

Stojnic z dobrotami bo nekaj manj kot trideset, ponudba hrane pa pestra. Na voljo bo sladoled, dišeča kava, krompirjeve, mesne, veganske, slovenske, indijske, tajske,… in še marsikakšne dobrote. Kot pravijo na Občini, to sploh še ni vse, spričo česar prijazno vabijo na gurmanski dogodek.

Foto: ČZ

Spomeniki tudi po očiščenju

Po naročilu Občine Zagorje ob Savi in ob pomoči tamkajšnje KS so v tem tednu arboristi v Šentgotardu urejali sedem lip, ki imajo status drevesne naravne vrednote lokalnega pomena.

Žal sta dve lipi postali okolici prenevarni in so ju morali odstraniti. Ostala drevesa so očistili suhih vej in jim razbremenili krošnje, tako da bodo pomlajena rastla še naprej.

Glede na to, da je zaradi poseka število dreves sedaj malce okrnjeno, bodo morda odstranjeni lipi nadomestili z zasaditvijo novih dveh.

Foto: Občina Zagorje