V tem tednu so številne občane Trbovelj
zmotile, prestrašile in razjezile informacije, ki so zaokrožile med njimi v
zvezi z domnevnim ali dejanskim dovažanjem odpadkov iz drugih slovenskih
predelov na trboveljsko deponijo. Občani so opozorili tudi na številne kamione
z ljubljanskimi registracijami, ki dovažajo neznan material in snovi.
Na številna vprašanja, ki so jih občani
naslovili tudi nanje, se je odzvala tudi Občina Trbovlje. V zvezi z zadevo
objavljamo izjavo Občine v celoti. Izjava je nelektorirana in objavljena v
celoti, kakršna nam je bila posredovana.
»V zvezi z odvozom odpadkov podjetja
Energetika Ljubljana v Trbovlje želimo kot lokalna skupnost podati nekaj
informacij. Občani so nas zadnjih nekaj dni začeli opozarjati o številnih
kamionih z ljubljanskimi registracijami, ki vozijo odpadke na deponijo. Začeli
smo raziskovati in preverjati, hkrati pa danes iz medijev izvedeli, da naj bi
Energetika Ljubljana s podjetjem HSE sklenila pogodbo o odvozu pepela.
Županja oz. Občina
Trbovlje je danes poslala urgentno poizvedbo, s katero od lastnikov zemljišča
(HSE), kamor naj bi se ti odpadki prepeljali, zahtevamo pojasnila o izvoru in
vrsti materiala, ki naj bi se vozil v Trbovlje, rezultate vseh monitoringov, ki
jih v zvezi z odloženim materialom morajo izvajati, skladno z zakonodajo ter
zahtevali vpogled v vsa dovoljenja, saj nas, kot lokalno skupnost o tem ni
obvestil nihče. Upravičeno nas skrbi, kako lahko iste odpadke, ki jih v Termitu
ne morejo sprejemati, sprejema nekdo drug, v tem primeru HSE. Verjamemo, da
papirji ustrezajo, kot so do nedavnega ustrezali tudi v primeru Moravške
občine, a v realnosti je bilo na terenu povsem drugače.
Prav tako zahtevamo
tudi pojasnilo pristojnega ministrstva (MOP), kamor smo danes poslali pisno
urgenco o tem, kolikokrat je bil v zadnjih treh letih z njihove strani (ter organov
v sestavi) kot neodvisnega organa, opravljen nadzor nad odlaganjem
materialov na degradiranih površinah HSE – Energetske družbe oz. njene
pravne predhodnice in tudi na površinah družbe RTH v likvidaciji ter njene
pravne predhodnice Rudnika Trbovlje – Hrastnik.
Poudarjamo, da ne
bomo dovolili, da bi na naših, že tako degradiranih površinah odlagali odpadke,
ki bodo z onesnaževanjem še dodatno obremenili naše okolje. Zdi se nam
nedopustno in nesprejemljivo, da bi se tako invazivne odločitve, ki vplivajo na
kakovost življenja vseh občanov, sprejemale na način, da se ignorira lokalno
skupnost in se je o tem ne obvesti oziroma za takšne zadeve poizvedujemo na
terenu in prebiramo v medijih. Kot rečeno zadeve urgentno preverjamo in od
pristojnih zahtevamo vse podatke in dovoljenja, ki jih bodo naše pravne službe
vzele pod drobnogled, nato pa bomo storili vse kar je v naši moči, da zaščitimo
svoje okolje in občane. Prav tako zadeve spremlja tudi Civilna iniciativa
Trbovlje.
Obenem pa smo družbo HSE-Energetska družba Trbovlje d. o. o. že pozvali k takojšnjemu prenehanju izvajanja dejavnosti, ki bi lahko bile nevarne za zdravje naših občanov.«
Foto: Občina Trbovlje