Zagorjani gostili prvo srečanje slovenskih VDC

V organizaciji Varstveno delovnega centra Zasavje so pripravili prvo srečanje uporabnikov VDC Slovenije. Gre za ustanovno sekcijo uporabnikov Skupnosti VDC Slovenije. Do srečanja je prišlo zaradi predlogov in želja uporabnikov iz vse Slovenije. Ti se želijo čim več družiti in srečevati tudi medsebojno, si izmenjavati mnenja, predloge in podobno. Predvsem so izpostavili željo do več spoštovanja do njih kot drugačnih, več medijskih objav, s pomočjo katerih bi se zmanjšalo nepoznavanje in s tem posledični strah v družbi in več možnosti odločanja o lastnem življenju. Uporabniki so na srečanju poudarili tudi pomembnost izmenjave mnenj in oblikovanje skupnih stališč pri dopolnilih Zakona o osebni asistenci, ki je v javni obravnavi in Strategije deinstitucionalizacije v nastajanju. Ti so prav tako pomembni za spremembo ostale zakonodaje, ki kroji pogoje za življenje odraslih oseb z intelektualno oviro v Sloveniji.

Na prvem srečanju 22 VDC
»Zelo sem vesela, da se je danes pri nas zbralo 40 predstavnikov uporabnikov iz 22 slovenskih VDC. Zelo je pomembno, da je slišan tudi glas samih uporabnikov, ne le nas, ki smo zaposleni v VDC. Uporabniki so izrazili veliko veselje, da smo se začeli povezovati tudi na ta način, saj to ne bo zadnje tovrstno srečanje,« pravi direktorica zasavskega VDC Špela Režun.
Prvemu srečanju se je pridružil tudi zagorski župan. Zavezal se je, da bo njihove pobude podal tudi naprej v Državni svet in županskim kolegom, na pomoč pa vedno lahko računajo tudi s strani Občine Zagorje..
Srečanja se je udeležila tudi sveže pečena slovenska Miss Alida Tomanič. »Projekt Miss Slovenije se povezuje z VDC Zasavje, zato sem ga kot letošnja finalistka tekmovanja za miss že večkrat obiskala. Z drugimi finalistkami sem izvajala različne delavnice z uporabniki. Danes pa sem tukaj prvič v vlogi Miss Slovenije. VDC se bom trudila predstavljati čim več ljudem,« pa je za naš portal povedala nova uradno najlepša Slovenka.

Krona najlepše tudi iz Zagorja
Zaupala nam je tudi, da so posebno krono, ki jo nosi kot najlepše slovensko dekle in ki je izdelana iz 11 vrst slovenskega lesa, izdelati pomagali prav v zagorskem VDC.
Po koncu uradnega dela srečanja so se udeleženci sprehodili tudi po prostorih VDC Zasavje in si ogledali, kaj počno njihovi kolegi. Naslednje srečanje sekcije uporabnikov Skupnosti VDC SLO bo predvidoma marca 2024  v CUDV Draga na temo, ki jo je predlagala uporabnica Mojca Šmon iz CUDV Črna na Koroškem “Naše pravice in naše obveznosti”.

Foto: VDC Zasavje

Trboveljski reševalci na tekmovanju na Rogli

Po tekmovanju na Češkem, kjer je ekipa Zdravstvenega doma Trbovlje dosegla odlično 4. mesto v kategoriji z zdravnikom, jih čaka še tekmovanje na Rogli. Ekipo NRV oziroma nujnega reševalnega vozila ZD Trbovlje zastopata Jasmin Blekovič in Marko Lesjak.
Za pomoč pri udeležbi na tekmovanju se ZD zahvaljuje vsem donatorjem, fantoma pa želijo čim boljšo uvrstitev.

Foto: ZD Trbovlje

V trboveljski Svobodi zadnji filmski kadri

V Domu svobode v Trbovljah je te dni potekalo snemanje prihajajočega novega slovenskega filma. Filmsko ustvarjalno društvo Loke studio kot produkcijska hiša snema film Ostri vrh. Gre za vojno zgodovinski žanr o začetku druge svetovne vojne.
Kot zanimivost je treba vsekakor omeniti, da film nastaja brez omembe vrednih denarnih sredstev in da ga ustvarjajo prostovoljci, ki jih zanima filmsko ustvarjanje. Poleg društva Loke sodelujejo Kulturno društvo Svoboda Trbovlje, Kulturno Društvo Podkum ter Kulturno-umetniško društvo Svoboda Prebold oziroma njihovi igralci in nekaj posameznikov. Zanimiv je tudi naslov filma Ostri vrh, ki sicer nima nič skupnega z znanim trboveljskim istoimenskim hribom, ki je sicer bolj znan kot Špicberg.

»Zasavje kot lokacijo snemanj smo si izbrali, ker smo iz Zasavja in ker smo lahko sodelovali z gledališkimi in ljubiteljskimi društvi iz naše regije. Danes snemamo večjo sceno, ki se dogaja v kavarni. Gre v bistvu za začetno sceno v filmu, čeprav jo snemamo med zadnjimi,« nam je povedal režiser Matic Poropatič.
Glavno vlogo ima Mirza Ribič, sicer člane igralske skupine Društva Svoboda Trbovlje, ki upodablja vojaka. »Ta vloga je zame posebna izkušnja, ker je večja. Zanimivo je tudi sodelovanje z Maticem Poropatičem, ker se stvari loti na zelo poseben način. Vloga poročnika je zanimiva in me je takoj pritegnila tako zaradi teksta, kot tudi in še bolj po osebnosti lika. Imam sicer veliko več izkušenj z gledališkim igranjem. Pred filmsko kamero imaš veliko več opcij, da zadevo popraviš, medtem ko je v gledališču samo ena priložnost, da pred publiko zaigraš na pravilni način. Snemanje je super in se veselim še kakšnih projektov z Maticem,« pravi.

Pred kamero se je preizkusila tudi Mateja Kos iz Kulturnega društva Podkum. »Na našem društvu smo v začetku pomagali predvsem z iskanjem primernih lokacij za snemanje na Podkumu, nato s statisti za vojake, danes pa sodelujemo pri snemanju v kavarni, kjer smo na vrsto prišle tudi ženske in smo se oblekli v stil iz časa pred drugo svetovno vojno,«.
Za filmski prizor v gostilni se je prav za to priložnost zbrala tudi zanimiva glasbena ekipa. Na oder so postavili pevko Evo Šolinc, glasbeniki, ki jo spremljajo na nastopu, pa so se za ta nastop zbrali naključno.
Film bo snemalno sedaj končan, sledi post produkcija. Ustvarjalna ekipa si želi in načrtuje, da bi primera bila še v letošnjem letu.
Naš portal je sicer malce pokukal v zanimivo dogajanje v zaodrje za kamere in v času, ko ni snemanja ampak priprave in smo si lahko od blizu ogledali stvari ter dogajanje, ki gledalcem filmov niso vidne ali znane.

Foto: Marta Plasencia