Med počitnicami živalska akcija

Šolarji na trboveljski Osnovni šoli Tončke Čeč so na začetku letošnjih poletnih počitnic zavihali rokave. Kljub vročini so se lotili dela in zbrali nekaj pomoči za živali, ki jim pomaga trboveljsko Društvo proti mučenju živali. Učenci, katerih tokratna akcija ni prva za pomoč društvu, so zbrali nekaj hrane, igrač in pripomočkov. Društvo bo zbrano pomoč namenilo za zapuščene prostoživeče muce in jo razdelilo hraniteljem na posameznih hranilnih mestih, na katerih se omenjene živali oskrbuje. Trenutno najbolj aktualne so lokacije na Nasipih, na Trgu revolucije in na Tereziji. Društvo sicer pomaga tudi kakšnemu lastniku živali, ki se znajde v socialni stiski, a kljub nelahki situaciji lepo skrbi za žival, ki jo ima.
Na društvu so nadvse veseli pomoči šolarjev, katerih mentorica je učiteljica Nina Vučilovski, saj pomoč še kako pride vedno prav in se zahvaljujejo zanjo. Prav tako pozdravljajo tudi čut učencev za živali in pripravljenost udejstvovati se v aktivnostih za pomoč živalim.

Društvo proti mučenju živali Trbovlje je sicer vedno veselo vsake pomoči. Vsi, ki bi želeli kakorkoli pomagati društvu in živalim ali ki jih karkoli zanima, se lahko obrnejo na društvo v času telefonskih dežurstev vsak delovnik in nepraznično soboto med 12 in 14 ali 18 in 20 uro na telefon 070 288 168, lahko pa tudi pisno na naslov DPMŽ Trbovlje, p. p. 67, Trbovlje ali na email naslov dpmz.trbovlje@gmail.com

Foto: ČZ

Nova vozila šestim zagorskim gasilskim društvom

V občini Zagorje so se letos lotili tudi obnovitve gasilskih vozil. Nova je namreč v zadnjem obdobju prejelo oziroma bo še prejelo kar 6 prostovoljnih gasilskih društev. V sodelovanju z društvi je Občina Zagorje kupila in predala v uporabo štiri vozila za prevoz moštva, še eno bo Prostovoljno gasilsko društvo Padež na slovesnosti dobilo prihodnji teden. Nova vozila za prevoz moštva so že dobili PGD Podkum, PGD Čemšenik, PGD Tirna in PGD Kandrše.
Vsako od teh vozil stane okoli 65.000 evrov, Občina Zagorje ob Savi prispeva 70 odstotkov sredstev, po 30 odstotkov denarja pa zagotovi vsako društvo. Prostovoljno gasilsko društvo Šentlambert pa je dobilo manjše gasilsko vozilo v vrednosti 115.000 evrov,

Foto: Občina Zagorje

V Zagorju bodo dobili piramide iz vrvi

Občina Zagorje ob Savi pričenja s 1. fazo urejanja Evroparka na zgornjem uravnanem platoju, kjer so trenutno že delno urejene površine za igro otrok. Uredili bodo še otroško igrišče s privlačnimi igrali in napravami za spodbujanje igre otrok in krepitev njihove motorične sposobnosti. Kot največje in najbolj vizualno privlačno igralo bo nameščeno vrvno plezalo s štirimi vrhovi, vrvnim mostom, toboganom in osrednjo membrano, ki s svojo velikostjo zagotavlja 180 igralnih mest različnim starostnim skupinam otrok, predvidoma nad starostjo 5 let. Mreže omogočajo plezanje, tobogan dričanje, viseči most prehajanje in vadbo spretnostnih veščin.
Obiskovalci se bodo lahko zabavali na gugalnicah, ki hkrati omogočajo guganje otrok in staršev in na igralih za raztegovanje, ki so priljubljena predvsem pri dekletih. Načrtovani so še previsni vrtiljak, vrtiljak in velika gugalnica, ki omogoča guganje v vse smeri, dodatno pa bo urejena še proga za tek. Približno 200 metrov dolga proga se širi in oži ter hkrati poteka preko večjih in manjših hribin. Omogočala bo tekmovanja med otroki in ogrevanje rekreativcev ter spodbujala različne gibalne sposobnosti.

Ob igrišču se bo mogoče tudi družiti in počivati v senci dreves, na zanimivih sedalnih elementih v obliki skal ali na postavljenih klasičnih klopeh in ležalnikih. Na novo bo urejeno tudi območje fitnesa na prostem, namenjeno nekoliko starejšim uporabnikom, postavljeni bosta tudi dve kolesi »sport bike«.
V sklopu naložbe bo prenovljeno tudi osrednje stopnišče do zgornjega platoja Evroparka.
Dela se začenjajo danes, zaključena bodo predvidoma do konca septembra. Občina Zagorje ob Savi ob tem obvešča, da bo uporaba rekreacijskih površin na zgornjem platoju Evroparka v času del omejena, zato prosi za razumevanje in predvsem previdnost pri gibanju. Vrednost igral znaša 156.892 evrov.

FOTO: Občina Zagorje

Komunala poziva k varčevanju z vodo

Komunala Hrastnik obvešča uporabnike pitne vode iz sistema Jepihovec, da je zaradi sušnega zmanjšanja izdatnosti zajetij potrebno občasno v sistem dovažati vodo z gasilskimi cisternami.
Zaradi navedenega apelirajo na prebivalce naselij Čreta, Gore, Kopitnik, Marno, Brdce, Unično, Turje in Krištandol da s pitno vodo maksimalno varčujejo in je ne uporabljajo za polnjenje bazenov, zalivanje vrtov in trat, pranje dovozov in parkirišč, polivanje površin proti prašenju in za drugo nenamensko rabo. Za razumevanje se zahvaljujejo.

Foto: Občina Hrastnik

V Hrastniku bodo gradili nova parkirišča

Parkirna mesta so tudi v Hrastniku že nekaj časa problem. Ta je še posebej izrazit v stanovanjskih naseljih, kjer iskanje prostih parkirnih mest zaradi vse več avtomobilov  stanovalcem povzroča nemalo težav. Občina je zato pristopila k iskanju možnih rešitev.
Kaj je bilo realiziranega na tem področju doslej?
Občina je v preteklih mesecih uspešno pridobila dve parceli v naselju Novi log A, B, C, D, E, na katerih bo uredila nova parkirna mesta. Prva parcela je ob stanovanjskem bloku Novi log 19 E, kjer se bodo dela pričela že v poletnih mesecih, novih 12 asfaltiranih parkirišč bo tako na voljo že septembra. Vrednost investicije je ocenjena na 70 tisoč evrov.

V sklopu zamenjave parcel s podjetjem Rudis je Občina pridobila tudi parcelo nad zgornjimi stanovanjskimi bloki (Novi log A, B), kjer so v prvi fazi najprej predvidena rušilnna dela obstoječih starih objektov, v drugi fazi pa bo sledila izgradnja novega parkirišča.
V predelu pri blokih Novi log 7 A, B (ulica »Montigny«) je Občina odkupila parcelo s starim objektom in v proračunu že zagotovila sredstva v višini 15 tisoč evrov za rušenje objekta, po rušenje pa bo izdelana projektna dokumentacija za nova parkirišča.
Ob preurejanju prometnega režima v centru Dola pri Hrastniku bodo porušili odkupljeno stanovanjsko hišo in uredili nujne dovoze zaradi dostave v poslovne lokale in zagotovili možnost parkiranja za uporabnike in stanovalce objekta Trg borce NOB 2.  

Foto: Občina Hrastnik

Gasilci v Šentlambertu dobili nov avto

Občina Zagorje ob Savi v sodelovanju s prostovoljnimi gasilskimi društvi obnavlja vozni park gasilcev, saj želi, da imajo ti najboljše pogoje za posredovanje v različnih nesrečah in dogodkih. Novo vozilo so nazadnje dobili v PGD Šentlambert in sicer Mercedez-benz Sprinter z nadgradnjo in opremo, ki omogoča gašenje požarov.
Kot je povedal predsednik PGD Šentlambert Luka Mars, vozilo z nadgradnjo premore zmogljiv V 6 motor z delovno prostornino 2987ccm, 190 KM in kar 440 Nm navora, 6 stopenjski ročni menjalnik ter štirikolesni pogon.

Avto je opremljen z opremo za gašenje gozdnih požarov, kar vključuje maske, naprtnjače, D cevi in armature, vrvno tehniko za osnovno reševanje in tehnično posredovanje, vključno s tremi plezalnimi pasovi, tremi zavorami in 100 m vrvi, motorno brizgalno z vso pripadajočo opremo za gašenje požarov, motorno žago in višinski obrezovalnik, osvetlitev okolice vozila in delovnih površin ter elektro agregat.
Vozilo v vrednosti 121.000 evrov bo v višini 70 odstotkov financirala Občina Zagorje ob Savi, 30 pa bo prispevalo Prostovoljno gasilsko društvo Šentlambert.

Foto: Občina Zagorje

Po nekaj mandatih bo v Zagorju nova železniška postaja

V občini Zagorje so s podpisom pogodbe med Občino Zagorje, Direkcijo RS za infrastrukturo pri Ministrstvu za infrastrukturo, SŽ – Železniško gradbenim podjetjem, CGP Novo mesto in GH Holdingom uradno zapečatili začetek ureditve nove železniške postaje. Podpis pogodbe je po besedah župana Matjaža Švagana eden najpomembnejših dogodkov v občini, saj so pogajanja za obnovo trajala kar nekaj mandatov. »Zasavje je bilo dolga desetletja zapostavljeno na področju infrastrukturnih naložb. Pogodba, ki bo danes podpisana, je največja na področju infrastrukture v Zagorju in zasavskem prostoru. Naš cilj je, da se obnovita tudi železniški postaji v Trbovljah in Hrastniku, zgradi cesta Hrastnik – Zidani most in predor proti Preboldu, saj vemo, da celoten promet poteka skozi zagorsko dolino,« je med drugim povedal župan.
Naložba je vredna 19,1 milijona evrov. »Na Direkciji za infrastrukturo smo ponosni, da smo dobili skoraj polovico denarja iz fondov EU,« je poudaril v. d. direktorja Bojan Tičar.

V sklopu projekta načrtujejo obnovo tirov, prenovo čakalnic in sanitarij ter umestitev izven nivojskih dostopov – nadhodov na peronsko infrastrukturo zaradi uvedbe daljinskega vodenja prometa, povečanja stopnje varnosti potnikov, uporabnikom prijaznejše infrastrukture in zagotovitve interoperabilnosti.
Na železniški postaji Zagorje je predvidena gradnja nadhoda za bodoče potrebe daljinskega vodenja železniškega prometa in povečanje varnosti za potnike z izven nivojskim križanjem proge. V sklopu projekta je predvidena gradnja dveh novih peronov s peronskimi nadstrešnicami in zunanja ureditev ob postajnem poslopju ter dodatnih 70 parkirnih mest, obračališče in postajališče za avtobuse. Predvidena je tudi delna prenova obstoječega postajnega poslopja, ki zajema čakalnico, nove sanitarije in kotlovnico. V skladišču je predvidena prenova dela prostorov in prenova fasadne lupine.

Foto: Občina Zagorje

Za Zasavje po novem turistična zveza

V revirjih se lotevajo novih turističnih načrtov. Občine Trbovlje, Zagorje in Hrastnik so z Radečami, Litijo in Šmartnem pri Litiji pristopile k ustanovitvi regijske zveze za turizem. Vanjo bodo vključena turistična društva iz vseh omenjenih krajev. S tem želijo dvigniti prepoznavnost regije ter povečati učinkovito medsebojno sodelovanje ter povezovanje v zasavski regiji. Iniciativni sestanek za ustanovitev regijske turistične zveze je potekal v Trbovljah, te dni pa je bila tudi prva redna seja. Vodenje upravnega odbora in novoustanovljene regijske zveze prevzema članica Turističnega društva Trbovlje Vesna Jesih. Upravni odbor je izglasoval ime, ki ga bo zveza uporabljala in sicer Regijska turistična zveza Kum, saj je Kum povezovalna točka vseh občin v zvezi in tudi ena izmed najbolj prepoznavnih lokacij v regiji, saj gre za najvišji zasavski vrh in priljubljeno turistično točko.
V Zasavju se že več let pojavlja potreba po večji povezanosti med turističnimi društvi. Glede na specifičnost in podobnost občin v regiji bodo lahko združili bolj raznovrstno ponudbo in lažje premagovali težave, izmenjali izkušnje in priskočili drug drugemu na pomoč. Želja RTZ Kum je tudi poenotiti turistične načrte v regiji in spodbuditi medsebojno povezovanje. Na ta način bo vzpostavljena celovitejša ponudba širše turistične destinacije, skupno nastopanje na sejmih in prireditvah, medsebojno sodelovanje na prireditvah društev ali zvez, enakomerno zastopanje v organih TZ Slovenije ter tudi večjo prepoznavnost na nacionalnem nivoju.
V Turistično zvezo Slovenije je sicer vključenih preko 400 turističnih društev, polovica se jih povezuje z regijskimi turističnimi zvezami. Društva so na ta način lahko aktivnejša, saj jim regijske zveze nudijo različna izobraževanja, strokovno pomoč in promocijo njihovih prireditev ter turistične ponudbe krajev in občin. Na TZS so tako sprejeli odločitev, da vsa društva vključijo v devet regijskih turističnih zvez. Zasavsko so želeli vključiti v RTZ Zasavje – Posavje. Ker se posavska društva niso odločila pristopiti k predlagani regijski zvezi, so se vanjo vključila društva iz Litije, Šmartnega pri Litiji, Zagorja, Trbovelj, Hrastnika in Radeč.
TZS vidi prednosti v vzpostavitvi močnih regijskih zvez predvsem v tem, da bodo društva lahko promovirala prireditve in turistično ponudbo občine na skupni spletni strani regije, nudena jim bo pomoč pri izdelavi predstavitvenih in promocijskih gradiv, v katerih bi promovirali turistično ponudbo širše regije. Možna je izdelava skupnih koledarjev ter promocija prireditev društev in turistične ponudb občin na sejmih po Sloveniji, že obstoječe tradicionalne prireditve v posameznih občinah regije pa se bo lažje nadgradilo s skupnimi predstavitvami. Velik poudarek bo namenjen tudi izobraževanju, da bodo društva kvalitetno predstavila turistično ponudbo na sejmih, s svojimi aktivnostmi pa bodo lahko veliko naredili pri promociji in prepoznavnosti turistične ponudbe širše regije.
V Zasavju, tudi konkretno glede najvišjega vrha Kum, na katerem stoji tudi RTV oddajnik, so na področju turizma po okoliških hribih in planinah ena poglavitnih težav ceste. Nekako najbolj urejeni sta cesti na Vrhe ter Planino nad Trbovljami in na Kal nad Hrastnikom, medtem ko so nekatere druge v slabem ali katastrofalnem stanju. Glede slednjih je omeniti predvsem cesto na Mrzlico, nič kaj dosti boljša pa ni cesta na zasavski Triglav. Gre sicer za večletno problematiko, ki je ne morejo urejati in reševati le turistična društva, ampak vsekakor lokalne skupnosti in država. Prav tako so ponekod v Zasavju, denimo v Trbovljah, težava tudi nastanitvene oziroma prenočitvene kapacitete. Teh v samem mestu tako rekoč ni oziroma skoraj ni. Boljša situacija pa je denimo v Zagorju.

Foto: TD Trbovlje

Zagorski Rotary klub Kum desetič s Taborom Mojca

Ta teden se je v družbi ETI Elektroelement pričel tradicionalni 10. projekt Tabor Mojca 2022. Prišlo je 23 osnovnošolcev iz širšega območja Zasavja od Litije do Radeč, učenci iz Brčkega, Doboja, Zrenjanina in Ulcinja.
Udeležencem želijo predstaviti proizvodna podjetja, da dobijo občutek kako se ustvarjajo izdelki in kaj pomeni gospodarstvo, ki ustvarja pogoje za razvoj družin, mest in držav. Vsako leto izmenično obiščejo ETI in Steklarno Hrastnik.

»Po ogledu se pogovarjamo z njimi in odgovore lahko povežemo v enega. Pravijo, da če jih ne bi peljali v to veliko tovarno si nikoli ne bi mogli predstavljati, koliko dela je potrebnega, da nastane izdelek, ki ga lahko jutri kupimo. Za nas je to nekaj, kar še ne razumemo, a daje nam spodbudo, da se moramo še veliko učiti,« pravijo v Rotary klubu Kum Zagorje.

Udeleženci so obiskali tudi Skakalni center Kisovec, kjer so prejeli darila s simboličnimi majicami Projekt in žepnino 20 EUR. Odšli so tudi na enodnevni obisk Nordijskega centra Planica. Prav tako so si ogledali Kum in obiskali Dolenjske toplice. V Taboru Mojca bodo preživeli šest dni. »Rotary klub Zagorje Kum je skupaj s prijateljskimi Rotary klubi do sedaj v 10 letih zagotovil okoli 200 otrokom udeležbo na mednarodnem projektu, ki povezuje mlade in jih za vse življenje poveže. Zavedamo se, da je danes veliko njih že doštudiralo, so delavci, mame, očetje, predvsem pa odrasli, ki jim je mladostna izkušnja dala neko posebno kocko v mozaiku življenja,« pravijo.

Foto: RC Kum Zagorje

V Zagorju najprej hodili, nato skakali čez kožo

Letošnji dan rudarjev so v Zagorju obeležili z uradnim odprtjem zagorskega dela učne rudarske poti Srečno. V sklopu 30 kilometrov dolge siceršnje poti, ki se vije skozi Trbovlje, Zagorje, Hrastnik in Laško, je zagorska dolžine 5 kilometrov. V soboto jo je tako prvih uradno prehodilo 40 pohodnikov iz društva RMED SREČNO ZAGORJE, sorodnih društev in predstavnikov sosednjih občin. Pot sicer vodi od nekdanje diskoteke Mesečina, od koder so krenili tudi prvi uradni pohodniki predvčerajšnjim in pelje do Prapreč, občinske meje Trbovlje Zagorje, mimo ohranjenega rova Orlek do Evroparka, jame Kotredež in vrta tete Johance, od tam na letališče Ruardi in do graščine in spomenika rudarskim rodovom. Pot so zaključili pri vhodu v jamo Podstrana, kjer je bila tudi svečana uradna otvoritev.

Svečanega odprtja učne rudarske poti v Zagorju so se udeležili tudi zagorski župan Matjaž Švagan, podžupanja občine Hrastnik Vojka Šergan in predstavnik Regionalne razvojne agencije Martin Šikovc. Pot sta uradno odprla župan in predsednik društva RMED SREČNO ZAGORJE Franci Brinovec, ki sta bila tudi slavnostna govornika, zbrane pa je nagovoril tudi Martin Šikovc. Obiskala jih je tudi Perkmandelčeva žena, kar se ne zgodi prav pogosto, saj na površje zemlje pretežno prihaja Perkmandelc, ona pa raje ostane doma pod zemljo. Ob takšnih redkih priložnostih udeležence pogosti tudi z rudarskimi priboljški kar na lopati.

Zvečer so pripravili še tradicionalno praznovanje Dneva slovenskih rudarjev pri rudarskem muzeju v Kisovcu s četo uniformiranih rudarjev. Rudarski pevski zbor Loški glas je zapel rudarsko himno Stan rudarski bodi nam pozdravljen, nastopili so tudi folklorna skupina Svoboda s Senovega, mlada rudarska članice društva Lea Koban, ki je zapela ob spremljavi kitarista Jureta Jahna in recitatorja Rihard Majcen ter Maks Marinčič. Svoj krst v častni rudarski stan so doživeli zaslužni izbranci Matjaž Hočevar, Marija Ribič, Janez Juvan, Boris Jevšnik in Sašo Kosmač, ki so vsak posebej prispevali k ohranjanju rudarske dediščine v Zagorju.

Foto: ČZ in RMED SREČNO ZAGORJE