V Trbovljah spet zagorelo

V zgodnjih jutranjih urah je zagorelo na improviziranem parkirišču pri trboveljskem AMD, nad vrtcem Ciciban in nakupovalnim centrom Lidl. Vzrok požara je po dosedanjih, še neuradnih ugotovitvah, kombi, ki je bil parkiran ob objektu AMD in v katerem je zagorelo. Vozilo je sicer pogorelo. Požar se je s kombija razširil na sosednje vozilo in na objekt AMD. Gasilci so uspeli pogasiti požar in preprečili, da bi se še razširil. Lokacija je v strnjenem naselju in na nasprotni strani ceste stanovanjske hiše, prav tako se objekta držijo druge delavnice in skladišča. Kljub preprečitvi razširitve požara in pogasitvi je škode kar precej. Po prvih, grobih ocenah, za več tisoč evrov. Na objektu AMD je pogorela streha in del nekaterih prostorov ter stvari na dvorišču, prav tako naj bi bila uničena učilnica. Vzrok požara še ni znan, sumijo pa, da je šlo za podtaknjenega. Na kraju dogodka so poleg gasilcev iz Prostovoljnega gasilskega društva Trbovlje mesto bili tudi gasilci iz društev Čeče, Klek in Dobovec. Skupno je po dobljenih podatkih požar gasilo 38 gasilcev. Požar se k sreči ni razširil na druge okoliške stavbe, delavnice in vrtec, ki je spodaj, pod AMD.

Poškodovan ni bil nihče, prizorišče je zavarovala policija, ogled so opravili tudi kriminalisti. Gasilci PGD Trbovlje mesto so sicer ravno pred nekaj dnevi na lokaciji skoraj pod mestom požara imeli tudi zelo obiskan dan odprtih vrat, na katerem so poleg številnih obiskovalcev bili tudi gasilski kolegi iz društev z drugih koncev Slovenije.
Včeraj se je sicer za področje celotne Slovenije zgodila še ena velika nevšečnost, izpadel je telefonski sistem Centra za obveščanje in številka 112 ni bila dosegljiva. Občani, ki so klicali Center zaradi požara pri AMD, so se zaradi izpada obrnili na številko 113 in je akcija stekla.

Foto: ČZ

V Evroparku enajstič Zasavje za zdravje

Tudi v Zagorju vse več pomembnosti namenjajo zdravju, tudi preventivi. Že tradicionalna prireditev Zasavje za zdravje, denimo, je letos potekala že enajstič. V praksi se je udejstvujejo tudi srednješolci. Dijaki 4. letnika Srednje šole Zagorje, program zdravstvena nega, so jo organizirali skupaj z učitelji.
Na stojnicah so brezplačno merili tlak in krvni sladkor. »Paciente« so informirali o normalnih vrednostih ter jih poučili o posledicah previsokih ali prenizkih vrednosti, jim svetovali kako poskrbeti za vrednosti v mejah normale in podobno. Verjetno najbolj nazoren prikaz je bil velik napihljiv model črevesja, po katerem so obiskovalce popeljali dijaki in predstavniki programa SVIT za zgodnje odkrivanje in preprečevanje raka črevesja. Sodelovalo je tudi Onkološko društvo. Članice so predstavile program za preprečevanje raka dojk DORA. S pomočjo anatomskih modelov je skupina  dijakov vabila k pridobivanju znanja o zgradbi in delovanju našega telesa. Podrobneje so predstavili organe trebušne in prsne votline ter čutila.

Zelo aktivna je bila tudi skupina, ki je pripravila različne športne dejavnosti, za obiskovalce različnih starostnih skupin. Poleg ogrevanja in skupinskih vadb so izvedli tudi  tekmovanja v različnih športnih disciplinah. Skupina dijakov programa zdravstvena nega, ki jih posebno  zanima zdrava prehrana, je za obiskovalce pripravila priporočljiva živila za bolnike s previsokim krvnim tlakom, krvnim sladkorjem in povišanim holesterolom, ter obiskovalcem svetovala o zdravi prehrani. Dijakinje so obiskovalcem prikazale tudi pravilne načine ravnanja z dojenčki, pomoč v primeru dušenja in drugo.
Na prireditvi so predstavili tudi mednarodni program MEPI, v katerem dijaki uspešno sodelujejo že vrsto let. Skupina dijakov za prvo pomoč je skupaj z gasilci iz Trbovelj prikazala zelo atraktivno akcijo reševanja in nudenja prve pomoči utopljencu. Na prireditvi so pripravili tudi voden ogled dijakov 3. letnika zdravstvene nege, ki se tako že pripravljajo na naslednje šolsko leto, ko bodo prireditev sami izvajali.
Na delavnicah so obiskovalci iz osnovnih šol, vrtca, pa tudi naključni obiskovalci pokazali veliko aktivnosti in se z  veseljem vključevali.

Foto: ČZ