Zveza kmetic Slovenije je včeraj v Delavskem domu Zagorje pripravila tradicionalni izbor za kmetico leta 2020 in 2021. Za lansko leto si je ta laskavi naslov zaslužila Marija Lamovšek iz Trebelnega, naziv letošnje kmetice leta pa je prejela Marija Škof iz Metlike. Zbrane so na prireditvi nagovorili župan Občine Zagorje ob Savi Matjaž Švagan, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije Roman Žveglič in državni sekretar na Ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Anton Harej.
Pred osrednjo slovesnostjo je kandidatke za kmetico leta in njihove spremljevalke v Weinbergerjevi hiši v Zagorju že tradicionalno sprejel župan Matjaž Švagan. Med drugim je povedal, da se tudi sam zaveda, da je delo slovenskih kmetov, še posebej pa kmetic, trdo, zato se bo kot državni svetnik zavzemal za ureditev zakonodaje, ki bi kmetom izboljšala položaj. Gostjam, ki prihajajo z vse Slovenije, je na kratko orisal občino Zagorje in poudaril, da je tukajšnje podeželje lepo urejeno, kar priznavajo tudi obiskovalci iz drugih delov Slovenije in tujci, ki obiščejo zagorsko dolino.
Rokometni ženski klub Zagorje je že začel priprave na naslednjo tekmovalno sezono. Na uvodu so tako mladinke in članice sodelovale na dveh pripravljalnih turnirjih v Borovljah, v okviru prireditev ob občinskem prazniku občine Zagorje pa so mednarodni turnir organizirale doma. Udeležile so se ga ekipe Orkan iz pobratenega Omiša, SC Ferlach, ki je avstrijski prvoligaš in domača ekipa. Priprave mladink, članic, kadetinj in starejših deklic na novo sezono tečejo že od sredine avgusta, klub je organiziral tudi krajše priprave na Mrzlici. Te dni pa bodo s treningi začele mlajše deklice. RŽK Zagorje dobro sodeluje tudi z zagorskimi osnovnimi šolami. Prihodnji teden bodo začeli s predstavitvami rokometnega kluba, ki bodo namenjene šolarkam in šolarjem, ki bi se jim želeli pridružiti. V svoje vrste vabijo fante in dekleta, ki se lahko udeležijo treningov v okviru šolskih krožkov. V času koronavirusa so strokovnjaki opažali, da so se otroci premalo gibali in tako tudi izgubljali motorične sposobnosti, zato v RŽK Zagorje še toliko bolj poudarjajo pomembnost športnega udejstvovanja, ki poleg zdravstvenih in gibalnih sposobnosti vcepi tudi občutek za red, disciplino in timsko delo. Članice RŽK Zagorje so že odigrale prvo tekmo z RK Krim – Mercator v Stožicah in po pričakovanjih sicer izgubile, a so kljub temu na parketu pokazale kakovostno igro. Mladinke čakajo kvalifikacije za vstop v 1. žensko mladinsko rokometno ligo. Prva kvalifikacijska tekma bo v športni dvorani v Zagorju v ponedeljek ob 18. uri, ko se bodo rokometašice pomerile z ekipo s Ptuja, povratna tekma pa bo teden kasneje na Ptuju.
Danes bo v Hrastniku od 8. do 12. ure nad parkiriščem pri avtobusni postaji pri Mercatorju interventna sečnja. Zaradi sečnje bo v tem času zaprto parkirišče, nekaj časa pa bo zaradi del oviran tudi promet na državni cesti R1 221/1221 Trbovlje – Boben – Hrastnik. Zaradi omenjenih del se je parkirišče pri avtobusni postaji zaprlo že v ponedeljek popoldne. Uporabnike parkirišča prosijo, da upoštevajo varnostni trak in v tem času na parkirišču ne parkirajo avtomobila. Parkirišče se bo odprlo takoj, ko bo to mogoče.
V Trbovljah so prejšnji teden odprli športni park Ledenica, ki je že na voljo za uporabo. Na Občini Trbovlje pa še urejajo obračunsko situacijo projekta. »Vrednost projekta Ledenica v proračunu je zaenkrat ocenjena na 1.055.000 EUR, nimamo pa še čisto dokončne obračunske situacije. Projekt smo prijavili tudi na Fundacijo za šport, kjer pa nismo pridobili sofinancerskih sredstev (prednost je imela tokrat umetna trava). Tako je Občina Trbovlje krila projekt iz lastnega proračuna. Tri leta smo si prizadevali, da bi kje našli sredstva, a trenutni Dogovor za razvoj regij, kjer je možno črpati EU sredstva, ni namenjen infrastrukturi take vrste ampak samo kolesarskim stezam in podjetništvu,« odgovarjajo na Občini na naše vprašanje o višini investicije in virih sredstev.
O otvoritvi Ledenice si lahko preberete tukaj: https://zasavje.si/svecano-odprtje-sportnega-parka-s-placljivimi-testi/
V Kisovcu so se minuli vikend pomerili v sankanju. Da, prav ste prebrali, v čisto pravem, pravcatem sankanju. Brez snega sicer in na sankah s koleščki, a je kljub temu šlo čez drn in strn. Sankaško društvo zagorska dolina je tudi letos namreč organiziralo državni pokal zagorske doline v startu sankanja na koleščkih. Kakšnih 50 tekmovalcev z različnih koncev Slovenije in različnih starostnih skupin je pomerilo moči v startu sede s prehodom v ležečo vožnjo na 60 metrov dolgem poligonu. Tako kot lansko leto so tudi letos tekmovanje izpeljali kljub koroni. Tokratni pokal je bil že 16. po vrsti, obenem pa že peto leto poteka tudi kot memorial Aleša Pocieche, prvega predsednika društva in enega od pobudnikov za postavitev kisovške tekmovalne proge. »Veseli nas, da je tekmovanje vsako leto in da je iz leta v leto tudi bolj odmevno. Upam, da nam uspe tudi letos izpolniti dano obljubo in sicer, da bo to res vrhunsko tekmovanje. Naše tekmovanje je velika spodbuda za tekmovalce v tej koronski situaciji, ko prireditve in tekme tudi odpadajo. Lanska celotna sezona za mladince je denimo bila odpovedana. Našim športnikom tako zelo primanjkuje tekmovanj in to prvenstvo je nekaj, kar jim da dodano vrednost in kar jih ponovno spravi v tekmovalni ritem. Za letošnjo sezono se pričakuje, da ne bo odpovedana, tako da bomo čez dva meseca odšli v tujino na treninge. Ta tekma je tudi eden od pokazateljev, kako so naši športniki v času vseh zaprtij in drugega pripravljeni. Sam sem prepričan, da bodo izpolnili obljube, ki so jih dali in se tudi veselim današnjega tekmovanja, ki je obenem tudi nekakšen sankaški praznik,« je pred začetkom tekme povedal predsednik društva Domen Pociecha.
Prvo leto kar po Ruardiju! Društvo so ustanovili leta 2006 in že na začetku se je porodila tudi ideja ter želja za startni poligon. Naslednje leto so pričeli postavljati prvi in doslej tudi edini slovenski startni poligon. Tekmovati so začeli, še preden je poligon bil sploh dokončan, prvo leto so se vozili kar po cesti na Ruardiju! Še danes se kdaj zapeljejo na kakšno stransko cesto, kjer ni prometa in kjer niso moteči in se spustijo po njej. Tekma v Kisovcu je pomembna, saj takih tekmovanj v Sloveniji preprosto manjka. Gre namreč žal za edino start tekmo za slovenski državni pokal. Najbolj številni tekmovalci so mladinci od 14 do 18 let, prevladujejo pa ne glede na različne starostne skupine rekreativci. Ta šport v Sloveniji žal še nima veliko tekmovalcev. Glavni razlogi so, da ni prog oziroma poligonov, pa draga oprema. Najbolj osnovne sanke, denimo, stanejo od 1.500 evrov dalje. Društvo pokal sicer soorganizira s slovensko sankaško zvezo. »Zveza je organizirana tako, da goji panoge kreativni in vrhunski šport. Vrhunski šport je sankanje na naravnih in umetnih progah, rekreativni pa je pozimi sankanje s športnimi sanmi in poleti sankanje s koleščki. Smo tudi člani Svetovne sankaške zveze in Športne unije Evrope,« pravi predsednik Sankaške zveze Slovenije Milan Sirše. Najbližja umetna sankaška proga je v Nemčiji, 350 kilometrov proč in so treningi vsekakor popolna utopija. Tudi tekme na ledenih progah so zaenkrat tako žal samo sanje. Gre namreč za obsežen, zahteven in drag projekt, zaradi česar prog ni ravno veliko. V tujini, denimo, spust po ledeni progi stane 30 evrov, tekmovalec pa jih v sezoni naredi tudi 100 in več. Moška proga denimo mora tudi meriti najmanj 1 kilometer dolžine.
Kot je obvestila že Občina Trbovlje, so raziskave terena glede morebitne izgradnje zelene steklarne na trboveljski Lakonci zaključene. Vrtalnih strojev in druge mehanizacije ni več, odprte pa so še raziskovalne brazde. Te bodo, kot so nam odgovorili na Občini Trbovlje, zasute in zemljišče vrnjeno v prvotno stanje, ko bodo znani dokončni rezultati raziskav.
Do takrat pa vsekakor velja opozorilo o previdnosti in pozornosti sprehajalcev. Brazde so namreč globoke 4 metre, razkopano območje pa ni zavarovano s kakšno mrežo in podobno, prav tako tudi ni nobene opozorilne table. Občina Trbovlje je sicer že pozivala občane, naj se ne gibajo na tem območju, to pa je tudi vse.
Več si lahko preberete tukaj: https://zasavje.si/previdno-na-lakonci-ni-zascitnih-ograj-in-opozoril/
V novem šolskem letu je v osnovne šole v občini Zagorje vstopilo 1584 učenk in učencev, od tega 153 prvošolk in prvošolcev. Slednje je tradicionalno pozdravil tudi župan Matjaž Švagan. Na prvi šolski dan vsako leto obišče eno od zagorskih šol, letos se je pridružil učenkam in učencem v Osnovni šoli Toneta Okrogarja in čez prag pospremil 54 prvošolk in prvošolcev. V tej šoli je tokratni začetek še posebej radosten, saj se tako zaposleni kot šolarji veselijo nove naložbe, povsem prenovljene šolske telovadnice in okolice. Uradno odprtje bo sicer 10. septembra 2021, šolarji pa jo bodo pri pouku športne vzgoje preizkusili že te dni. Ostale zagorske osnovne šole bo župan obiskal v prihodnjih dneh. Občina Zagorje je tudi letos vsem prvošolcem poklonila šolske nahrbtnike, bon za 15 evrov, ki ga bodo lahko unovčili v Mladinski knjigi in slikanico Flance tete Johance, ki jo je izdalo Društvo za zdravilne rastline Zasavje. V pismu je novopečenim šolarjem zapisal: »Dragi prvošolke in prvošolčki, vse dobro vam želim na vaši prvi poti v šolo. Da bi bile tudi še drugi in tretji dan vaše poti v šolo nabite z veselimi pričakovanji, da bi nemir veselega pričakovanja ohranjali še tedne, mesece in leta. In da bi bili v učilnicah in zunaj njih uspešni pri nabiranju znanja, poguma in vztrajnosti, kar vam bo omogočilo doseganje tudi najvišjih ciljev.«
Amaterska gledališka skupina Kulturno društvo svoboda Izlake bo z Vokalno skupino Iris jutri uprizorila Valvazorjev dan 2021.Predstava bo ob 20.30. uri na Medijskem gradu. V primeru deževnega vremena bo predstava prestavljena na nedeljo ob isti uri, prav tako na Medijskem gradu.
Obiskovalci prireditve morajo izpolnjevati enega od pogojev PC.
Stavba Proletarec, v kateri že deseto leto deluje Mladinski center Zagorje, je pred časom dobila novo preobleko. V okviru operacije »Lov na črni zaklad«, ki je rezultat uspešne kandidature na 4. javnem pozivu Partnerstva LAS Zasavje za obdobje 2014-2020, je javni zavod prenovil večnamensko dvorano. »Prostor zlahka sprejeme 100 sedišč in je primeren tako za kulturne, družabne ter izobraževalne vsebine, kot tudi različne športne aktivnosti. Predstavlja veliko pridobitev za mlade in vse Zagorjane,« pravi direktor Marko Pavlovič. V lanskem letu je bila stavba celovito energetsko sanirana. Sredstva za prenovo so bila pridobljena na razpisih, sofinancirala pa jih je Občina Zagorje. Otvoritev prenovljenih prostorov so v Mladinskem centru proslavili v svojem slogu. Za obiskovalce so pripravili več aktivnosti – vse od umetniške razstave in ogleda prostorov, pa do pestrega kulturnega programa, za piko na i pa je v okviru festivala Rdeči revirji poskrbel plesni kolektiv Branka Potočana ter nastop stand-up komika Gašperja Berganta.
Trboveljska osnovna šola Alojz Hohkraut letošnje šolsko leto začenja na drugačen način. V enem od razredov so namreč uredili kinestetično učilnico. Gre za nov, sodoben način šole, ki ga poznajo tudi po svetu in sicer na kratko rečeno pouk stoje. S posebno opremo, kot so na primer kinestetične mize, je učencem omogočeno, da se med poukom nadzorovano gibljejo, kar zagotavlja boljše zdravje in znanje. Stoječi položaj in gibanje namreč izboljšujeta spomin in koncentracijo, prav tako se s takšnim učnim pristopom zmanjša moteče vedenje v razredu. Rezultati kažejo, da učenci, ki uporabljajo kinestetične mize, pri pouku bolj sodelujejo in na preizkusih znanja dosegajo boljše rezultate. Za ureditev učilnice se je odločila Občina Trbovlje. Ideja in projekt sta bila precej zahtevna, saj vzorcev in zgledov pravzaprav ni ali skoraj ni in je na nek način bilo treba orati ledino. »Tako Občina kot na šoli smo se pozanimali na spletu, županja je obiskala nekaj šol kjer že uporabljajo kinestetične mize. Vendar imajo v omenjenih šolah le nekaj takšnih miz, pri nas pa je na ta način opremljena in urejena celotna učilnica,« pravi ravnateljica OŠ Trbovlje Petra Čede. Takšno učilnico imajo v Sloveniji še v Rečici pri Savinji. Tamkajšnja je sicer manjša od trboveljske, je pa urejena na enak način in tudi pouk se v njej izvaja enako že več let.
Trboveljska nova učilnica ima 22 kinestetičnih miz, za prav tolikšno število učencev. Mize so raztegljive in prilagodljive učencu v stoječi drži in njegovi višini. Med pristopom učitelja sta v enakovrednem in nič več različnem položaju. Učilnica je prilagojena in namenjena za vse predmete in vse razrede, vpeljali pa so prilagodljiv urnik glede na to, da je učilnica ena, razredov pa več. Pouk v njej lahko poteka tudi 6 ur, kolikor sicer traja šolski dan, se pa število ur giblje in prilagaja. Ker učenci med poukom stojijo in ker gre za novost, ki se ji bo potrebno šele privaditi, bodo število ur načrtovali postopoma. Ena šolska ura, ki traja 45 minut, je sicer kljub temu premalo, zaradi česar bodo učenje pričeli v trajanju dveh šolskih ur skupaj. Med stanjem pri pouku imajo učenci pod mizami na voljo »gugalnico«, na kateri lahko izmenjaje sprostijo in razgibajo nogi. Prav tako imajo možnost da vmes za nekaj časa sedejo tudi v za to namenjen kotiček za sedenje. Nova učilnica je sicer bila presenečenje. Učenci so jo namreč prvič videli in vstopili vanjo šele na prvi letošnji šolski dan, prvi so jo preizkusili šestošolci.
Na šoli menijo, da bo nov način pouka tudi manj moteč od klasičnega. Če bo na primer učenec želel med poukom zapustiti razred, bo to manj moteče za ostale in učitelja. Ne bo ropota stola ob vstajanju, drugačen je odhod in podobno. Učilnico so uradno odprle ravnateljica, vodja enote in podžupanja Maja Krajnik in županja Jasna Gabri