Pričetek obnove kipov na portalu občinske zgradbe v Trbovljah

Na Občini Trbovlje so se pričela konservatorsko restavratorska dela na dveh kipih rudarjev akademskega kiparja Zdenka Kalina. Gre za kipa, ki sta postavljena na vsaki strani vhodnih vrat v občinsko stavbo.

Za izvedbo del je Občina Trbovlje prejela sofinancerska sredstva z razpisa Ministrstva za kulturo v višini 7.500 EUR, kar znaša 80 odstotkov skupne vrednosti investicije. Strokovna dela bo izvajala konservatorka restavratorka s potrjenimi referencami s strani Zavoda za varstvo kulturne dediščine Slovenije, Jasna Radšel. Z naročilom del želi Občina Trbovlje pristopiti k strokovni obnovi spomenika, ki je del naše skupne kulturne dediščine.
Vse mimoidoče, še zlasti otroke vljudno naprošajo, da se zaradi varnosti ne zadržujejo v neposredni bližini gradbenih odrov.

Dela se bodo izvajala predvidoma do konca septembra 2021.

Foto: ČZ in Občina Trbovlje

Športno pričakali praznik

Zadnji vikend pred današnjim praznikom zagorske občine so v Zagorju obeležili športno. Po zagorski dolini so jo ubrali pohodniki, ki so se udeležili tradicionalnega pohoda v organizaciji Športnega društva Izlake, preko 100 kolesarjev pa se je v organizaciji Kolesarskega kluba Zagorska dolina s kolesi povzpelo na Zasavsko sveto goro. Na cilju so najboljši prejeli odličja, ki jim jih je podelil župan.
Mlade mamice so se v Evroparku lahko udeležile festivala Dojiva se, ki sta ga pripravila društvo Pod srcem in Mali migec, večji otroci pa so se zabavali na mestni ploščadi v Zagorju. DPM Zagorje je pripravil kreativnico za otroke in napihljiva igrala, v sodelovanju s KU-KUC gledališčem pa so otrokom poklonili še predstavo Mala murska deklica.

Popoldne je bilo živahno na tržnici Pod uro, kjer je bil cilj tradicionalnega, letos že 16. teka po zagorski dolini. Tokrat so tekači startali na Polšini pod Trojanami. Na tržnici je prav tako bil cici tek otrok na 500 in 1000 metrov ter tek invalidov. Tekaško prireditev so tudi letos v sodelovanju z Občino Zagorje pripravili člani Športnega društva Izlake.
Župan je simbolno predal namenu tudi električna kolesa v projektu Za naprej. Dejansko bodo projekt zagnali ob predvidenem prihodu zagorskega olimpijca Primoža Rogliča v domači kraj. Primož se namerava domov vrniti po dirki po Španiji, kamor bo odpotoval že te dni. Takrat bodo v Zagorju pripravili velik sprejem, obeta pa se pravi kolesarski praznik, saj bodo ob tej priložnosti postavili tudi temeljni kamen za gradnjo Kolesarske steze Primoža Rogliča ter v celoti vzpostavili izposojo električnih koles. 

Foto: Občina Zagorje

Za Matematiko brez svinčnika in papirja še dva termina

S.O.S. šola, ki je v Katapultu v Trbovljah in ki jo vodi strojna inženirka Alenka Knez, je v sodelovanju z RUK in TADASANA JOGA izpeljala prvi avgustovski termin delavnice Matematika brez svinčnika in papirja. Učenci s končanim prvim, drugim in tretjim razredom so utrjevali razumevanje in računanje števil do 20, do 100, do 1000. Dobili pa so tudi odgovor, zakaj je poštevanka tako pomembna. S Tanjo Jerman so z otroško jogo razmigali svoje telo, robotka Eva in Žan pa sta pokazala, kaj vse Eva zna. Otroci so z njo tudi računali in izvedeli, da brez znanja matematike tudi nje ne bi bilo. Otroci so bili zelo navdušeni in so rekli, da bodo še prišli.

Z današnjim dnem začenjajo drugi termin matematičnih delavnic in čez en teden še tretjega.
Nekaj mest je še prostih, vse informacije lahko najdete na www.sos-sola.si ali pa na info@sos-sola.si

Foto: osebni arhiv

V Hrastniku zaploskali Kauzerju, Jorgiću in Rogliču

Čeprav Peter Kauzer in Darko Jorgić v Tokiu nista osvojila olimpijskih medalj, ju je Zasavje sprejelo prav tako bučno, kot če bi ju. V domačem Hrastniku so jima pripravili sprejem s številnimi domačini, najbližjimi družinskimi člani, trenerjema, rudarsko delavsko godbo in Orleki. Hrastniška olimpijca sta  v družbi zagorskega župana Matjaža Švagana prišla pozdravit tudi starša Primoža Rogliča.

Darko Jorgić je kljub temu, da ni osvojil medalje, vidno žarel od zadovoljstva. Na svojih prvih olimpijskih igrah je v namiznem tenisu uspel premagati kar četrtega najboljšega na svetu in se prebiti v četrtfinale, med osem najboljših na svetu, kar je velik uspeh. »Občutki so fenomenalni in presrečen sem spričo rezultata, čeprav sem bil sprva, priznam, vendarle malce razočaran, ker sem se poslovil po četrtfinalu,« pravi. Pošali se tudi, da je tudi njega nerviral Japonec s svojim kričanjem med igro, a je to sam pač vzel kot dele njegove igre. »Zdaj si bom nekaj dni vzel za počitnice, po vrnitvi pa začnem spet s treningi,« pove.

Peter Kauzer je svoj nastop v polfinalu prenesel povsem športno. »To niso moje zadnje olimpijske igre, želim si in načrtujem še ene. Čutim se dovolj mladega, no bomo videli, kaj vse še bo. Definitivno pa je še ena olimpijada moj cilj. Konkurenca v Tokiu je bila enaka, kot na vseh drugih tekmovanjih. V moji kategoriji pa je ne glede na starost tako, da te lahko odnese že vsaka najmanjša napaka. Sam sem naredil dve. Ni bilo nobenega pritiska, šlo je za nepredvidljivost našega športa. Voda se vseskozi spreminja in na koncu ni šlo od starta do cilja kot želeno. Razočaranje seveda je, ampak je kar je. Imam pa vsaj kolajno s prejšnje olimpijade, vprašanje pa je, kako bi bilo, če je ne bi imel,« pravi. Olimpijada v Tokiu tudi ne pomeni njegovega slovesa od športa. Tudi naslednja v Parizu, če se je bo udeležil, ne bo tista točka, na kateri bi se poslovil od športa. »Tekmovanja, tudi olimpijska, nimajo s tem pri meni nobene zveze. V vsakem primeru bom ne glede na to, kdaj se bom odločil za slovo, odpeljal še zadnjo, poslovilno tekmo,« pravi.

Olimpijske igre so v Hrastniku podoživljali tudi gostje. Iz Zagorja so prišli sosednja olimpijca pozdraviti tudi župan Matjaž Švagan in starša Primoža Rogliča. S hrastniškim kolegom Markom Funklom sta poudarila, da tudi šport združuje Zasavje in da je prav tako. Zagorski župan je Kauzerju in Jorgiću v imenu Zagorja prinesel tudi posebni darili. Poklonili so jima repliki fibule oziroma okrasni broški, varnostni zaponki za pritrjevanje oblačil. Posebni in dragoceni sta zato, ker sta izkopanini iz bronaste dobe, najdeni v Zagorju. Na svetu je, kot pravi zagorski župan, le 20 takšni replik iz Zagorja. »Zasavje je vendarle ena celovita občina in prav je, da spoštujemo uspeh sosednjih občin v regiji,« pojasni, zakaj so se odločili za prav to darilo hrastniškima olimpijcema.

Na odru so se Kauzerju in Jorgiću pridružili tudi starši in najožji družinski člani, Jorgićeva partnerka in oba trenerja.
Obema športnikoma so čestitali tudi mnogi najmlajši, mladi in stari, navijačem sta razdelila podpisane kartice, občane pa so pogostili tudi s torto. Za glasbo in zabavo so poskrbeli Orleki, ki so kot zasavski domačini zaigrali primerno glasbo, prvič doslej pa je skupaj in prav za ta dogodek nastopila združena postava hrastniške rudarske in delavske godbe.

Foto: ČZ

V Zagorju od danes električna kolesa

V občini Zagorje je od danes za uporabo na voljo 50 novih električnih koles. Občina jih namenja v izposojo v okviru projekta Za naprej. Kolesa so za uporabo na voljo na 5 postavljenih terminalih.

Vse informacije v zvezi s kolesi najdete tudi v brošuri o prireditvah, ki jo je Občina Zagorje izdala v zvezi s svojim občinskim praznikom.

Foto: Občina Zagorje

V Zagorju obeležili občinski praznik

Občina Zagorje je sinoči obeležila občinski praznik, ki je sicer 9. avgusta. Na proslavi je župan Matjaž Švagan v govoru med drugim poudaril, da je bilo leto med obema praznikoma zaradi epidemije koronavirusa težko, a naložb in razvoja občine to ni zaustavilo. Pri tem se je zahvalil članicam in članom Občinskega sveta za sodelovanje, posebej pa še vsem občanom, ki so tudi v teh časih ohranili optimizem in z dobro voljo živijo in ustvarjajo v svojem domačem kraju ter tudi vsem tistim, ki imajo radi Zagorje in pomagajo pri razvoju občine.
Župan je podelil tudi najvišja občinska priznanja. Dobitnica letošnjega srebrnega priznanja Občine Zagorje ob Savi je direktorica VDC Zasavje dr. Špela Režun, ki priznanje prejme za dosežke pri razvoju socialnega varstva v Zasavju in za njeno angažiranost in vsestranskost.
Dobitniki zlatih priznanj so bili tokrat trije. Anton Benko, predsednik Društva upokojencev Zagorje, za dolgoletno prizadevno delo v društvu, podjetnica Marija Čop, ker je z vztrajnostjo, marljivostjo in pozitivno energijo izpisala privlačno zgodbo o uspehu in direktor družbe Eti Izlake mag. Tomaž Berginc, ki je priznanje prejel za odličnost pri delu v družbi, ki je s 1250 delavci velik zaposlovalec in tradicionalno velik izvoznik, lani dvajseti največji v državi.
Posebni županovi priznanji sta prejela Maridi Cerkovnik za dolgoletno uspešno delo v Društvu upokojencev Zagorje in Kolesarski klub Zagorska dolina za uspešno izpeljano ureditev Gorsko kolesarskega parka Cilenca Trails.

Prvi del prireditve je povezovala Karmen Cestnik, v drugem delu slovesnosti je nastopil Lado Bizovičar. Ta je na svoj humoren način izbiral novo zagorsko himno, z glasbenim programom pa so slovesnost popestrili domači nastopajoči. Lea Koban, ki se je uvrstila v finale slovenskega tekmovanja Otroci pojejo in se veselijo, ki jo je na kitari spremljal prof. Jure Jahn, narodnozabavni ansambel Mladi asi, skupina Lagard z Urošem Ržišnikom in Težkimi lumpi ter Dejan Žujič, ki je s svojim ansamblom zbrane navdušil s himno Primoža Rogliča.

Foto: Občina Zagorje

Ob 30-letnici osamosvojitve na Čemšeniški planini tudi igrala

Pred tremi desetletji, ko se je Slovenija odločila za samostojno pot, so slovensko zastavo obesili tudi na Čemšeniški planini, kamor jo je prineslo tedanje občinsko vodstvo. Ob okrogli obletnici osamosvojitvene odločitve je Občina Zagorje dala na planini, ki je priljubljena točka tako med domačini kot obiskovalci od drugod, postaviti nova, moderna igrala.

Ta so naravna, iz robinja, trajnega trdega lesa. Med drugim so postavili sklop igral, ki spodbujajo otrokove motorične sposobnosti, poleg tega pa so v sodelovanju s Planinskim društvom Zagorje odstranili stara igrala in jih nadomestili z novima gugalnicama.
Naložba je bila vredna 13.000 evrov, vključuje pa dobavo in montažo igral.

Foto: Občina Zagorje in ČZ

V Trbovljah za slovensko olimpijsko košarkarsko reprezentanco navijal tudi oče Anamarije Goltes

Zasavčani so na letošnjih olimpijskih igrah imeli tudi šampione iz svojih, domačih krajev, nič manj zagreto pa niso navijali tudi za slovenske košarkarje. Tudi v Trbovljah so navijali tudi pred televizijskimi ekrani v lokalih.
Skupina navijačev v belih majicah z napisi Slovenija je glasno navijala za Luko Dončiča, Zorana Dragića in ostale slovenske olimpijske reprezentante tudi v baru 2A. Med njimi je bil tudi oče partnerke Luke Dončiča, Anamarije Goltes. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi se domov vrnil vmes med dopustom v Dalmaciji in je v družbi prijateljev ob prigrizku in pijači navijal v neposrednem prenosu polfinalne tekme med Slovenijo in Francijo.

Foto: ČZ

Kje turistične bone izkoristiti v Trbovljah?

Poleg za klasične počitnice je turistične bone možno izkoristiti tudi še na druge načine.
Občina Trbovlje občane obvešča, kje in kako lahko bone unovčijo še drugače v Trbovljah.

Objavljamo seznam ponudnikov:
Gostilna Bigman, Klek (bon21, min. 50 €)
Gostilnica Mala malca (bon 21)
Gostilna Martin (bon21, od 19. 8. dalje, min 50 €)
Gostilna Račič (bon21, od 8. 8. dalje, min 50 €)
Okrepčevalnica Lovski dom, Podmeja (bon21, min 50 €)
Okrepčevalnica Oskar (bon 21, min 25 €)
Pizzerija Dimnik (bon 21)
Mladinska knjiga Trbovlje (bon21)
Office & More Trbovlje (bon 21)
Jack’s Place, apartma Partizanska cesta (bon20 in bon21)
Mladinski hostel Trbovlje (bon20)
Delavski dom Trbovlje (bon21, min 20 €)

Občina Trbovlje vabi tudi ostale ponudnike, da jim sporočijo svoje ponudbe na turizem@trbovlje.si

Prav tako vabi občane, da bone izkoristijo tudi v domačem kraju.

Foto: ČZ

V Zagorju zbirajo pripombe in predloge za čemšeniški stolp

V sklopi razvoja in ponudbe turizma v Zagorju ob Savi je tudi projekt o postavitvi razglednega stolpa. Ta naj bi po zamisli stal na prečnem grebenu Čemšeniške planine. Po načrtih bo visok 35 metrov, s 24 kvadratnih metrov veliko razgledno ploščadjo, ki bo lahko hkrati sprejela do 20 obiskovalcev. Razgledna ploščad bi bila na višini 31 metrov. Stolp bo, razan betonske temeljne plošče, v celoti iz masivnega lesa in v osmih etažah.
Idejno je  zasnovan tako, da se bo čim bolje umestil in skladal z okoljem, poleg tega pa bo okolju tudi prijazen, kar pomeni kar največ možnih naravnih materialov. Konstrukcija objekta bo masivni leseni skelet. Jedro naj bi sestavljali vertikalni podporni stebri, obdani s poševnimi obodnimi stebri. Konstrukcija bo zavetrovana z diagonalami po obodu. Tudi dostopno stopnišče, ograja in razgledna ploščad bodo v celoti leseni. Razgledni stolp bi bil dodatna atrakcija tudi za goste prenovljenega doma na Prvinah. Imel bi tudi pomembno izobraževalno vlogo, saj ga bodo obiskale tudi domače šole in tiste, ki bodo izvajale program šole v naravi v bližnjem Centru šolskih in obšolskih dejavnosti.

Dosedanji odzivi na idejo so pozitivni, podpirajo jo občani, krajevne skupnosti in društva.
Na Občini Zagorje je sedaj do 31. avgusta javno razgrnjen dopolnjen osnutek Občinskega podrobnega prostorskega načrta za stolp. V času javne razgrnitve dokumenta je na razgrnjen dopolnjen osnutek možno dajati pripombe in predloge.
Zainteresirani jih lahko podajo pisno kot zapis v knjigo pripomb in predlogov na mestu javne razgrnitve, pisno na naslov Občine Zagorje ob Savi, Cesta 9. avgusta 5, 1410 Zagorje ob Savi, ali po elektronski pošti na naslov obcina.zagorje@zagorje.si, pri čemer morajo v rubriki »zadeva« navesti ključne besede »Pripombe na OPPN za razgledni stolp na Čemšeniški planini«.
V času javne razgrnitve bo Občina Zagorje organizirala tudi javno obravnavo. Ta bo v sejni sobi upravne zgradbe 25. avgusta ob 16. uri.

Foto: ČZ in Občina Zagorje